skip to Main Content

Co to jsou sociální sítě

Vítám vás u svého prvního článku z naší nové série o sociálních sítích pro začátečníky. V tomto textu si nejprve společně shrneme, co to sociální sítě (anglicky social network) jsou, jaké sítě jsou u nás v České republice nejznámější, k čemu jsou takové sítě vlastně dobré a proč jsou po celém světě natolik populární.

Co to jsou sociální sítě

Sociální sítě, jak je popisujeme v našem novém včelím slovníku, jsou stránky, na kterých si každý může založit svůj profil a sdílet na nich různé informace s ostatními. Je to stále důležitější složka internetového marketingu. Obsah na nich se může rychle a jednoduše šířit. V České republice jsou nejrozšířenější sociální sítě Facebook, Google+, Twitter a LinkedIn.

Věřím, že jste o jednotlivých výše zmíněných sociálních sítích již alespoň jednou někde slyšeli. O Facebooku se dokonce říká, že je v 100% povědomí. Pokud ještě na žádné takové sociální síti ale nejste, Tomáš pro vás sepsal deset tipů, jak s nimi začít.

Kdo používá sociální sítě

Podle odhadů používá denně sociální sítě 600 miliónů lidí po celém světě. V dnešní době je již skoro každý na Facebooku (i když je pravda, že v některých zemích světa ještě tato síť není jedničkou a že má své konkurenty). Ne nadarmo se říká, že kdo není na Facebooku, jako by nežil. Mnozí k tomu více či méně často využívají i některé z dalších výše zmíněných sociálních sítí.

Jaké jsou nejznámější sociální sítě

Jaké sociální sítě jsou u nás nejrozšířenější, popisoval podrobně již Josef v článku Jaké sociální sítě se hodí k jakým účelům. Zde uvádím jen stručný přehled i s přibližným počtem uživatelů dle této infografiky porovnávající mimo jiné sítě Facebook a Twitter.

  • Facebook – největší sociální síť v České republice – 3 800 000 uživatelů
  • Google+ – ráj studentů – 400 000 uživatelů
  • Twitter – místo pro IT specialisty a novináře – 150 000 uživatelů
  • LinkedIn – společenství manažerů a vzdělaných lidí – 242 000 uživatelů
  • seznam sociálních sítí

K čemu jsou sociální sítě užitečné

Spousta lidí si dodnes myslí, že jsou sociální sítě pouze ztráta času a anonymity. Ve většině případů to však tvrdí lidé, kteří se nikdy na žádnou síť nezaregistrovali, a tak příliš neví, na jakém principu vůbec fungují. Takoví lidé si neuvědomují, že na sociálních sítích můžou tratit jen v případě, že s nimi budou zacházet bez většího rozmyslu. Vždyť sociální sítě od nikoho nevyžadují vkládat žádnou spoustu informací (jen to svým uživatelům umožňují udělat). Většinou stačí pouze zadat jméno a nějakou vaši e-mailovou adresu (kterou jinak ani nemusíte příliš používat). Ostatní informace už jsou jen na vás, zdali internetovému světu svěříte, či nikoliv. Co se týče možné ztráty času, ta přece rovněž závisí na vás – na tom, kolik svého času sociálním sítím svěříte.

Pokud jste tedy ochotni toto minimum informací pro sociální sítě obětovat, čeká na vás jako podnikatele maximum výhod. Pokud vlastníte nějakou firmu či se v ní jinak angažujete, jsou pro vás totiž sociální sítě doslova rájem pro vaše obchodování. Profil jakéhokoliv podniku na Facebooku je v dnešní době již téměř nutnost. Díky sociálním sítím máte a moderní možnost komunikace se svými stálými či potenciálními zákazníky. Pokud na sociálních sítích budete přiměřeně aktivní a budete na nich publikovat například jeden zajímavý a relevantní příspěvek denně, získáte výbornou internetovou platformu, přes kterou můžete levně propagovat svoji značku a své výrobky či služby. Jedny z hlavních výhod sociálních sítí je totiž důvěryhodnost a rychlost. Pokud s tímto způsobem komunikace ještě nemáte zkušenost či jen velmi malou, přečtěte si Tomášových deset tipů, jak odstartovat svoji kariéru na sociálních sítích a také jak na nich používat rozdílný tón komunikace.

Proč jsou sociální sítě populární

Sociální sítě jsou tu především pro lidi, aby se pobavili. V době, kdy je internetové připojení téměř všude na dosah – mnoho z nás ho má dokonce přímo v mobilním telefonu – umožňují sociální sítě lidem být v kontaktu se svými přáteli po celém světě. Mít přehled o tom, co dělá váš kamarád v Turecku či v Kanadě. Jak vypadají vaši spolužáci ze základní školy. Jak rostou děti vašich známých. Kdo právě povýšil v práci. Jaká oslava se koná nejbližší pátek. A mnoho dalšího. Registrace je navíc pro všechny velmi jednoduchá na pochopení.

V poslední době přináší sociální sítě také výhodu v tom, že se díky nim snadno přihlásíte do mnoha dalších internetových serverů, a můžete díky nim tak rovnou například psát komentáře či lajkovat příspěvky (nemusíte se tedy složitě registrovat do jednotlivých webů).

Závěr

V následujících týdnech budete mít možnost se na včelím blogu seznámit s dalšími užitečnými informacemi o sociálních sítích. Jako první bude následovat článek „Proč se věnovat sociálním sítím„. Počkejte si tedy na ně. Zatím vám přeji pěkné léto!

Sociální sítě a jejich specifika

Stáhněte si přehled sociálních sítí a jejich specifik a využijte jejich potenciál naplno.

Sdílejte:

Tereza vyhledává informace, upravuje dokumenty a zpracovává korekturu článků a textů. Spravuje také www.nejinfografiky.cz a www.ceskeinfografiky.cz. Její největší vášní je hudba.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top