Jedna úsměvná dětská definice praví: Vyjmenovaná slova jsou slova, která musíme vyjmenovat, abychom si vzpomněli, jestli se v nich píše i, nebo y. Pamatovat si je úplně všechna po celý život už ale tak úsměvné není, proto se i v textech dospělých lidí občas setkáme s hrubkou. Tento článek vám ukáže nejčastější chyby a třeba vám pomůže se jich jednou provždy vyvarovat.
Slovo být ve významu existovat se píše s ý, pokud jde o mlácení, píšeme í.
Je jasné, že slova příbuzná se píšou se stejným ý/í, někdy je však těžké si příbuznost uvědomit. Slova příbuzná k být vyjadřují, že někdo něco získal či ztratil, případně vykonal, něco se objevilo nebo naopak zmizelo, někdo někde zůstal nebo něco zůstává.
U některých slov příbuzných s bít si lze snadno představit tlukot nebo údery a měkké í se nám pak dosazuje snadno.
Oříšek ale může být slůvko nabít (telefon, zbraň), protože si řekneme, že telefon získal energii, zbraň získala náboje. Můžeme si pomoci představou, že tyto věci (energie, náboje) byly do předmětů (telefon, zbraň) vtlačeny. Když je něco plné, říkáme, že je to „natřískané“, a přesně to nám také může pomoci. Telefon, zbraň nebo třeba program jsou vždycky nabité (plné, natřískané).
Další „špek“ je slovo dobýt/dobít. Ve větě „Potřebuji si dobít telefon“ už teď nezaváháte. Ale co když se vojáci snaží dobýt město? Určitě při tom dochází k mlácení a úderům, takže se vám možná chce použít měkké í. Jde ale o snahu něco získat pro sebe, takže jen a pouze dobýt.
Hned úplně první ze všech vyjmenovaných slov nám dokáže pěkně zamotat hlavu, že? A co takhle slovo mýt/mít? A tak bychom mohli pokračovat směle dál. Jaké jsou mezi jednotlivými slovy rozdíly a jaké i/y použít? Čtěte dále a doveďte svůj písemný projev k dokonalosti:
Problémové je také slovíčko mlít, protože hodně lidí si myslí, že jde o slovo příbuzné ke slovu mlýn. Není tomu tak a musíme si zapamatovat, že aby ve mlýně bylo co mlít, musí být dostatek obilí.
Stejně tak slovo zívat není příbuzné se slovem nazývat. Nepříjemný projev únavy, ospalosti či znuděnosti píšeme vždy s měkkým í.
Opravdová lahůdka pak jsou slova brzy a brzičko. Obě sice vyjadřují časový údaj a brzičko je odvozeno od brzy, ale koncové -y je zde nahrazeno příponou -ičko.
A víte, jaký je rozdíl mezi lyžemi a ližinami? Lyže jsou sportovní náčiní a součást vyjmenovaných slov po L. Ližiny jsou nosné trámky, případně části přistávacího podvozku vrtulníků a s lyžemi nemají z češtinářského hlediska nic společného. Ližina je výraz spjatý se slovesem ležet, odvozený od slova líha (to, na čem něco leží), proto se píše s měkkým i.
Alfou i omegou každého zkušeného copywritera, ale i „obyčejného pisálka“ by měla být perfektní znalost pravopisu. Jak jste na tom s vyjmenovanými slovy a největšími chytáky s nimi spojenými, si můžete ověřit v našem testu. Výsledky si pak zkontrolujte pod článkem.
Trpaslíci celé dny drahé kameny.Výsledky testu: dobývali, mi, přibitá, odbyl, my, lyže, ližiny, visel, lýčeném, líčil, vysel
Článek byl aktualizován ke dni 3. 6. 2024. Původní článek vyšel 29. 8. 2013 a byl publikovaný Vendulou Vrablovou.
1 komentář k zobrazení
Odkaz na video ze slunce, seno nefunguje 🙂
Video obsahuje obsah partnera Supraphon, který ho zablokoval na základě autorských práv.