Také vás ta naše mateřština dokáže občas pořádně potrápit? Třeba když chcete napsat něco nestandardního. Nebo snad nestandartního? Co je to vlastně ten standard a proč v jeho psané podobě značné procento českých pisálků chybuje? Pojďme společně odhalit tajemství této slovní hříčky.
V českém jazyce označuje podstatné jméno standard obvyklou, ustálenou nebo běžnou úroveň, případně podobu určitého jevu nebo činnosti. Správně je v tomto případě pouze podoba s písmenem D, a to ve všech pádech. Tuto skutečnost bychom měli mít na paměti nejen v psané podobě, ale také v mluveném slově.
Přídavné jméno (standardní) a příslovce (standardně) odvozené od podstatného jména standard taktéž označují běžnou nebo ustálenou podobu určité činnosti nebo jevu. I zde je proto nutné dbát výše zmíněného gramatického pravidla. Jediná správná podoba je s písmenem D, a to i ve spojení s jakoukoli předponou.
A máme tady slůvko, které nám v tom všem dělá pořádný zmatek. Jde o standartu, která označuje malou vlajku nebo praporek hlav států nebo vojenských jednotek, existující pouze v jediném exempláři. Právě s tímto slovem často zaměňujeme slůvko standard a nesprávně ho píšeme s písmenem T. Pokud však nehodláte popisovat prezidentovu vlajku nebo se nezamýšlíte nad znakem vojenského praporu, je psaní písmene T ve slově standardní nepřípustné.
Přídavné jméno odvozené od slova standarta zní standartová (standartová tyč, nikoli standartní), příslovce standartně se v českém jazyce nevyskytuje.
Je to vlastně jednoduché: slovo standart v jednotném čísle neexistuje. Je to buď standard, nebo standarta. Zmást nás ale může množné číslo nebo skloňování.
X
Vždy si proto musíme nejprve uvědomit, jak vypadá první pád jednotného čísla. Ale upřímně, kolikrát za život jste psali nebo mluvili o standartě? V drtivé většině případů půjde o standard (standardní, standardně).
I přesto najdeme na internetu stále spoustu chyb:
Dnešní článek patřil mezi ty méně náročné a snáze pochopitelné. Pokud chcete své mozkové buňky potrápit trošku více, zkuste si osvojit základní pravidla pro psaní spojovníků a pomlček nebo se podívejte na další chyták českého jazyka, slova vézt a vést.
Článek byl aktualizován ke dni 25. 5. 2024. Původní článek vyšel 20. 1. 2014 a byl publikovaný Vendulou Vrablovou.
2 komentáře k zobrazení
Dobrý den,
ve Vašek příspěvku patrně šotek způsobil, že je ve větě "Kdy použijeme podstatné jméno standardní?" použito přídavné, místo podstatného jména.
Vaše Včeliště se mi velmi líbí, děkuji.
Ladis Urbánek
Dobrý den,
děkujeme za upozornění, máte pravdu, chybku jsme napravili. Jsme rádi, že se vám web Včeliště líbí, a doufáme, že vám bude k užitku i v budoucnu.
Honza