Při vyslovení zní téměř stejně, jejich význam je však zcela odlišný. Jde o ošemetná slůvka vést a vézt, při jejichž psaní Češi často chybují. Kdy užijeme kterou variantu a který tvar je nesprávný? Řiďte se významem sdělení a rozhodně nepoužívejte tvar „véct“.
Sloveso vézt, ve kterém píšeme písmenko z, představuje situaci, kdy nějakou věc nebo osobu přemisťujeme z jednoho místa na místo druhé. Jedná se o změnu polohy nebo oblasti působení – zkrátka místa, na kterém daná věc, osoba apod. doposud setrvávala.
Jako pomůcka při rozhodování, zda napsat ve slově písmeno z nebo s, může posloužit odpověď na otázku: Co dělám? Vezu. A z toho vyplývá, že ono přemisťování je vždy za pomoci dopravního či jiného pohyblivého prostředku (např. zahradnické kolečko):
Ve všech případech se můžete zeptat: Co dělám? A odpověď zní: Vezu.
Stejná pravidla platí také u slov příbuzných slovesu vézt. Přidání předpony význam věty, respektive způsob přemístění nezmění:
K dispozici opět máte pomocné sloveso vezu: zavezu někoho na ples, odvezu odpadky, svezu stopaře.
Rozkazovací způsob slovesa vézt končí vždy písmenem z, tedy zavez, dovez, přivez, odvez atd.
U slovesa vést, ve kterém píšeme písmeno s, je význam poněkud rozšířenější a zahrnuje hned několik činností. Pro přehlednější interpretaci si vytvoříme několik skupin, v rámci kterých je nutno užít slůvko vést s písmenem s:
Jednotlivá pravidla se pochopitelně nemusíte učit nazpaměť. Stačí si pouze uvědomit, že tvar s písmenem s užijeme všude tam, kde nejde o přemisťování věcí nějakým prostředkem.
I tady platí, že slova příbuzná dodržují stejný pravopis, tedy s písmenem s:
A i tady máte k dispozici pomocné sloveso, a to vedu: zavedu někoho do správné místnosti, odvedu dobrou práci, dovedu nás k vítězství.
Rozkazovací způsob slovesa vést končí vždy písmenem ď, tedy zaveď, doveď, přiveď, odveď atd.
Když si neuvědomujeme kontext. Dítě do školky můžete odvézt (autem) i odvést (pěšky). Někoho můžete svést na scestí i svézt na rozcestí. Studenta můžete k maturitě dovést (jako učitel) i dovézt (jako rodič autem).
Když zaměníme písemný a mluvený projev. Obě slovesa (vést i vézt) velmi často vyslovujeme jako „véct“, což se všeobecně toleruje. Tento tvar však není správný a do psaných textů zkrátka nepatří.
Doplňte správné písmeno:
Půjčil jsem mu auto, aby mohl babičku na nádraží.Výsledky si můžete zkontrolovat pod článkem, najdete tam správná slovesa.
Dnešní „lekce“ nebyla z těch nejtěžších. Chcete-li si procvičit mozkové závity více, zkuste si osvojit pravidla pro psaní velkých písmen při oslovování. A pro čtivé texty si stáhněte příručku copywritingu.
Výsledky testu: odvézt, vést, vést, vézt
Článek byl aktualizován ke dni 2. 5. 2024. Původní článek vyšel 7. 2. 2014 a byl publikovaný Vendulou Vrablovou.
2 komentáře k zobrazení
jen jsem chtěla upozornit (věřím, že snad oprávněně), že v článku Chytáky českého jazyka: Vést vs. vézt? jsem objevila chybu.Pokud to není chyba, tak jsem ve stejné situaci jako na začátku - vést nebo vézt??? "Rozkazovací způsob slovesa VÉZT končí vždy písmenem ď, tedy zaveď, doveď, přiveď, odveď atd. A teď co?
🙂
Dobrý den,
moc vám děkujeme za upozornění na překlep. Máte samozřejmě pravdu, tvary rozkazovacího způsobu zakončené písmenem ď jsou odvozené od slovesa vést, nikoliv vézt. Chybu jsme již v článku napravili 🙂
S pozdravem