V dnešním přeplněném trhu je budování značky klíčovým prvkem pro dosažení dlouhodobého úspěchu. Zákazníci mají…
Psaní velkých písmen – kam všude se hodí?
Také vám dělají problémy velká písmena? Ačkoli je tato problematika učivem základní školy, mnohým z nás se některé poučky dávno vykouřily z hlavy. Proto je vám k dispozici tento článek, ve kterém přehlednou formou objasňujeme, kde všude je psaní velkých písmen žádoucí a kde ne.
V článku se dozvíte:
- Jaké funkce velká písmena plní
- Jak je to s psaním velkých písmen u vlastních jmen
- V jakých případech se velká písmena používají k vyjádření úcty nebo důrazu
- Co všechno se bere jako nový větný celek, tudíž se tam píše velké písmeno
- Co nás mate a kde často chybujeme
- Proč a jak psát bez chyb
3 funkce velkých písmen
Rozhodneme-li se ve slově použít velké písmeno, může plnit jednu ze tří funkcí:
- Dané slovo je vlastní jméno nebo název.
- Pisatel přikládá slovu značnou důležitost či úctu (zejména při oslovení).
- Jde o začátek nového větného celku.
Kodifikace této problematiky je zakotvena v Pravidlech českého pravopisu. Ta v roce 1993 prošla značnou úpravou, která přinesla několik dílčích změn.
V hlavní roli vlastní jména
Nejprve se budeme věnovat problematice vlastních jmen, což jsou zpravidla „podstatná jména nebo slovní spojení, v nichž je podstatné jméno základem a odlišuje určité osoby, zvířata nebo věci od podobných jednotlivin“ – alespoň tak hovoří pravidla českého pravopisu.
U osob je to celkem jednoduché: Karel, Jana, Novák, Novotná.
Mezi vlastní jména ale patří také označení:
- příslušníků rodů a rodin stejného jména – Přemyslovci, Novákovi,
- členů národů a kmenů – Češi, Apači,
- obyvatel místa nazývaného vlastním jménem – Pražané.
A pak jsou tu vlastní jména věcí, míst apod. (názvy), kde můžete narazit na různé „extrabuřty“. Musíte například rozlišovat, zda jde o obecný, nebo vlastní název.
- Černý Most = městská část Prahy vs. Černý most = vlastní název mostu.
- Židé = příslušníci národa stejně jako Češi vs. židé – náboženské vyznání stejně jako křesťané.
- Ostravská univerzita = oficiální název univerzity vs. brněnská univerzita – univerzita v Brně, vlastním jménem Masarykova.
Ve víceslovných názvech (nejde-li o vlastní jména) zpravidla píšeme velké písmeno pouze u prvního slova:
- Ministerstvo zdravotnictví,
- Krušné hory,
- Indický oceán,
- Listina základních práv a svobod.
Názvy ulic, tříd, mostů apod.
Nyní se dostáváme k jedné z obsáhlejších kategorií slov, v nichž je potřeba psát velká písmena. Tuto kategorii lze rozdělit na několik dalších podskupin:
- předložková spojení, v nichž po předložce následuje podstatné jméno:
- Pod Valem, U Průhonu, V Zátiší, Za Lesem, Od školy,
- předložková spojení, v nichž po předložce následuje podstatné a přídavné jméno:
- Pod Vodárenskou věží, Na Staré věži, Za Obecním úřadem,
- podstatné jméno a vlastní jméno ve 2. pádě:
- náměstí Bratří Synků, náměstí Jiřího z Poděbrad, ulice Generála Píky.
Názvy států, správních oblastí, krajů
Také zde platí, že velké písmeno se u víceslovného pojmenování zpravidla píše pouze u prvního slova (není-li některé z dalších slov vlastním jménem).
Příklady: Pobřeží slonoviny, Česká republika, Dánské království, Moravskoslezský kraj.
Existují zde ale dvě výjimky:
- Kraj Vysočina – od 1. 8. 2008 je součástí oficiálního názvu také slovo „kraj“,
- hlavní město Praha – velké písmeno náleží pouze samotné Praze.
Do jednoznačnosti pravidel nám ale hážou vidle historická označení států. Proto se v praxi můžete setkat s různými podobami, z nichž žádná nemusí být vyloženě špatná.
Příklady: Království české, České království.
Ve spojení se slovem „říše“ je možno psát jak velká, tak malá písmena: velkomoravská říše, Velkomoravská říše, Francká říše, francká říše.
Lékárny, hotely, restaurační zařízení
V této podskupině při psaní velkých a malých písmen často chybujeme. U označení zařízení (restaurace, lékárna, hotel) je doporučeno psát malé písmeno, naopak jejich názvy píšeme s velkým. Je-li název zařízení víceslovný, držíme se pravidel pro psaní názvů ulic apod.
Příklady: restaurace Praha, lékárna Zámek, kemp Hvězda, koupaliště Vřesina, hostinec U Madony, restaurace U Lípy, hotel U Věže.
Názvy obchodních společností a značek
Člověk si sice na první dobrou pomyslí, že název firmy je přece její jméno, takže se na něj vztahují pravidla pro psaní vlastních jmen. Soukromé firmy se však poslední dobou od obecných pravidel často odchylují. V ČR neexistuje žádný právní předpis, který by nařizoval, aby se firmy do obchodního rejstříku zapisovaly, případně si zřizovaly ochrannou známku v souladu s pravopisnými zásadami. Není proto výjimkou, že narazíte na společnosti a značky, jejichž název začíná malým písmenem, jako například:
- innogy,
- foodora,
- adidas.
Na druhou stranu neexistuje ani právní předpis, který by přikazoval, aby v komerčních textech byla používána jen podoba uvedená v obchodním rejstříku.
Například: V jednom z dílů Kafe a marketing byla hostem Sabina Erbanová ze společnosti foodora (i z Foodora).
V právních dokumentech (smlouvách, dohodách apod.) se však doporučuje používat náležitý způsob psaní, který si ověříte právě v obchodním rejstříku.
Jestliže je v obchodním rejstříku jméno firmy uvedeno s malým písmenem, na začátku větného celku se dodržuje psaní písmena velkého.
Například: Foodora má s rebrandingem zkušenost.
Druhý zajímavý jev jsou značky, které se píšou jen velkými písmeny. Podle odborníků takto uvedený název firmy odporuje pravidlům českého pravopisu, protože velkými písmeny by se měly psát pouze zkratky. Velká písmena jsou dle pravopisných pravidel v pořádku v názvech firem jako ČKD Kutná Hora, IBM, AKV bus, a. s., apod. Název společnosti M-STROJÍRNY, a. s., není pravopisně správně, nicméně jak jsme zmínili výše, neporušuje žádné právní nařízení.
Další vlastní jména a názvy, kde se píše velké písmeno:
- náboženské a mytologické postavy – Hospodin, Zeus, Panna Marie,
- názvy sportovních klubů – Bílí tygři, Tučňáci,
- jména zvířat a pohádkových nebo jiných hrdinů – pes Lassie, kůň Železník, víla Amálka, kačer Donald, medvídek Pú, Červená karkulka,
- názvy planet a vesmírných těles – Slunce, Měsíc, Mars,
- označení významných událostí nebo dějinných období – Pražské povstání, Velká francouzská revoluce
- (všeobecně negativně chápané události a období píšeme s písmenem malým – husitské války, druhá světová válka),
- názvy opakujících se akcí, svátků, soutěží a jejich trofejí, vyznamenání a cen – Letní olympijské hry 2024 v Paříži, Štědrý den, Svátek všech zesnulých, Řád bílého lva, Zlatá tretra,
- orgány státní správy a významné instituce – Senát, Poslanecká sněmovna, Parlament ČR, Velvyslanectví Slovenské republiky, Ministerstvo dopravy, Armáda ČR, Základní škola Horymírova.
Co se posledního bodu týká, u víceslovných názvů orgánů, které se v textu vyskytují opakovaně, je možné používat zkrácený název. Ten lze považovat za druhové označení a psát ho s malým písmenem.
Příklad: Ministerstvo dopravy → Ve zprávě ministerstvo dále uvedlo…
Běžnější praxe však je, že ho chápeme jako název zástupný, tedy plnící nadále funkci vlastního jména, a píšeme ho s velkým písmenem.
Příklad: Ministerstvo dopravy → Ve zprávě Ministerstvo dále uvedlo…
Zástupné názvy ale zastupují pouze jedno pojmenování, nemůžeme je užívat v množném čísle.
Velká písmena u přídavných jmen? Jen když přivlastňujeme
Velká písmena píšeme na začátku přídavných jmen přivlastňovacích odvozených od vlastních jmen. Jde o přídavná jména, která se skloňují podle vzoru otcův a matčin. V ostatních případech se píše počáteční písmeno malé:
- plzeňské pivo vs. Plzeňákovo pivo,
- Hrabalovy romány vs. hrabalovské paradoxy.
Vyjádření úcty nebo důrazu – kdy a jak?
Problematice psaní velkých písmen při oslovování jsme se věnovali v jednom z předchozích článků; tam si také můžete připomenout základní pravidla. V této kapitole se zaměříme spíše na vyjádření důrazu. S tím se můžeme setkat v řadě oficiálních dokumentů třeba v bance nebo jiné významné instituci. Často bývá zdůrazněné slovo s velkým písmenem označeno také kurzívou nebo jiným druhem zvýraznění.
Příklady: váš nový Účet je možno využívat zcela bezplatně; v Žádosti uveďte pravdivé informace o své osobě.
Velké písmeno na začátku nového větného celku
S pravidlem tohoto typu se málokdy spletete. Psaní velkých písmen na začátcích vět určitě zvládáte bez problémů. Velké písmeno se ovšem píše také na začátku adres, titulků a nadpisů, které nejsou zakončeny interpunkčním znaménkem. Toho si můžete povšimnout nejen ve všech tiskovinách, se kterými se setkáte, ale i na internetových stránkách.
A co když je titulek složen ze dvou částí a spojky aneb? Část za aneb můžeme chápat jako jinou, samostatnou variantu názvu, ale také jako jeho součást, proto ji lze psát s velkým i s malým písmenem. A to i v případě, že druhá část (ta za spojkou aneb) je větný celek.
Příklady: Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou, Firemní maskoti aneb jak na vlastního Alzáka
Velké písmeno patří také na začátek větného celku, který je uvnitř jiné věty. Typickým příkladem jsou citáty, hesla a přímá řeč.
- Řekla jsem mu: „Zapomeň na to.“
- Naše motto zní Proměníme váš marketing v dlouhodobou konkurenční výhodu.
- Žijeme v duchu hesla Carpe diem.
Co nás mate a kde často chybujeme
Existuje spoustu situací, v nichž tápeme a nejsme si jistí, jak to zrovna tady s velkým písmenem vlastně je. Jde například o bodové seznamy a závorky. U seznamů, ať bodových, nebo číselných, je důležité si nejprve uvědomit, jestli má text podobu celé věty. Pokud ano, je vhodné každý bod začít velkým písmenem a zakončit tečkou.
U závorek zase popřemýšlejte, zda je text v závorce součástí předchozí věty. Pokud ano, bude začínat malým písmenem. Je-li text v závorce samostatná výpověď, bude se psát s velkým písmenem.
- Produkt dodáváme ve třech barvách (červené, zelené a modré).
- Nabízíme různá provedení. (Rádi vám je připravíme na míru.)
Občas máme tendenci psát velká písmena i v obecných pojmenováních, kde pro jejich užití není důvod. Pravděpodobně nás ovlivňuje čím dál hojnější používání anglického jazyka, kde se velká písmena píšou mnohem častěji. Jde zejména o tyto případy:
- pracovní funkce,
- studijní předměty,
- dny a měsíce,
- měny,
- antropologické skupiny a příslušníci určitého kolektivu (sparťané, husité, lumírovci, skauti)
A na závěr je tady jedna jedna lahůdka, kterou nám učitelé na základních školách vtloukají do hlav, seč jim síly stačí, nicméně se stále setkáváme s chybným zápisem. Nový rok s velkým písmenem na začátku je název prvního dne roku. Pokud chcete někomu popřát, aby ho zdraví a štěstí provázelo po celý nadcházející rok, napište malé n. Přání napsané jako šťastný Nový rok, hodně zdraví v Novém roce, do Nového roku jen to nejlepší se týkají jen jednoho konkrétního dne, a to určitě není váš cíl.
Pište bez chyb
Říká se, že neznalost zákona neomlouvá, a to platí i pro psaný projev – neznalost pravidel není omluva. Texty s chybami snižují jejich důvěryhodnost, proto si pravidla dobře nastudujte a občas si je připomeňte. Třeba e-bookem, který nejenže shrnuje nejčastější úskalí copywritingu, ale přináší také cenné rady, jak dát textům šťávu.
Stáhněte si e-book pro psaní bez chyb
Naše příručka zdarma vás provede nejčastějšími copy prohřešky a pravopisnými chybami. Zjistíte navíc, jak a proč při psaní používat psychologii, a mnoho dalšího. Váš copywriting dostane nový směr.
Článek byl aktualizován ke dni 1. 7. 2024. Původní text vyšel 12. 3. 2014 a byl publikovaný Vendulou Vrablovou.
0 komentářů k zobrazení