Marketingová persona je detailní popis fiktivní osoby, která by mohla být vaším typickým zákazníkem. Persony…
5 nejzajímavějších prosincových infografik
Poslední měsíc roku 2014 byl, jako ostatně každý prosinec, ve znamení příprav na „nejkrásnější svátky roku“ – Vánoce. Na webech ceskeinfografiky.cz a nejinfografiky.cz jsme si vzali na mušku firemní vánoční večírky, s nimiž má jistě mnoho z nás nejednu zajímavou zkušenost, podívali jsme se na nejbližší velehory – Tatry nebo na 12 bezkonkurenčně nejošklivějších vánočních svetrů. Také jsme trochu otřásli mýtem o ladovských bílých Vánocích. Aby toho vánočního nebylo příliš, podívali jsme se ještě „do mozku freelancera„. Snad se vám dnešní dávka infografik bude líbit.
1. infografika – Vánoční večírky 2014
Jestlipak vám vaše firma připravila nějaký pěkný zábavný vánoční večírek? Někdy se historky z takového jednoho večera vyprávějí ještě hodně dlouho po Novém roce. Nemluvě o mnoha kompromitujících fotografiích, které poté zaplaví sociální sítě nezdrženlivých kolegů
V Young Heads se letos rozhodli místo pořádání vánočního večírku zjistit, jak a proč jsou oblíbené nebo neoblíbené mezi těmi nejdůležitějšími – jejich účastníky. Pomocí online dotazníku získali v období mezi 21. 11. a 6. 12. 2014 celkem 233 odpovědí a na jejich základě vznikla následující infografika.
Jistě nepřekvapí, že slovo, které si lidé nejčastěji asociují se slovním spojením “firemní vánoční večírek” je “alkohol“, následován “party” a “zábavou“. O to překvapivější je vysoké procento lidí, kteří by na večírek, kde by alkohol chyběl, přesto dorazili. Mě osobně nejvíc pobavily odpovědi na otázku po nejhorším firemním dárku. Ještě že v naší firmě se takové letos nevyskytly
Šťastné a střízlivé!
2. infografika – Tatry v číslech
Pokud se letos v zimě chystáte na hory, možná uvažujete i o Tatrách u našich východních sousedů. Kolik toho o těchto horách víte?
Dnešní infografika vám pomůže načerpat vědomosti o Tatranském národním parku, takže až si vyjedete na zasněžené pláně, budete moci naše bývalé spoluobčany oslnit nejedním zajímavým faktem o jejich velehorách.
Dozvíte se například, kdy byl TANAP založen, kolik jeskyň leží na jeho území nebo jakou má rozlohu. O tom, že znáte jméno nejvyšší hory Vysokých Tater nepochybuji, ale víte kolik měří? A víte, že v Tatrách najdete nejvýše položenou kavárnu ve střední Evropě? To už stojí za návštěvu, nejen v zimě!
3. infografika – 12 nejošklivějších vánočních svetrů
Vánoční dárky už máme asi všichni nakoupené. Mezi nejméně oblíbené balíčky (hlavně mezi dětmi) patří tzv. “měkké dárky” – tj. nejrůznější kousky oblečení, které dárcům připadají naprosto úchvatné, zatímco obdarovaní tiše doufají, že se jim podaří nechtěný dárek v obchodě vrátit.
V zemi milionů možností, v USA, můžete najít nejrůznější více či méně obskurní e-shopy. A mezi nimi jeden, od kterého se nebudete moci odtrhnout a budete přemýšlet, jestli je to celé myšleno vážně a jsme svědky vzniku nové módní vlny, nebo je to prostě legrace. Web myuglychristmassweater.com připravil infografiku, v níž nám dává na výběr 12 těch skutečně nejošklivějších vánočních svetrů, jaké si dovedete představit. (Upřímně: z nabídky jejich webu muselo být velice těžké vybrat jen 12…).
V 80. letech se jim říkalo “konverzační svetry” (pamatujete na scénu z Deníku Bridget Jonesové?) a bláznivé vzory byly součástí garderób všech babiček a maminek. Ze scény odešly v 90. letech a většina z nich skončila na půdách a v bazarech. Teď se alevrátily s plnou parádou díky popularitě “hnusosvetrových” parties v USA. Jestlipak tahle americká móda dorazí i k nám? Možná příští Vánoce?
4. infografika – Mýtus bílých Vánoc
Už od poloviny 19. století žijí Středoevropané v představě, že ke Štědrému dni patří sníh. Statistiky ale dokazují, že z hlediska pravděpodobnosti by se jednalo spíše o jeden z vánočních zázraků. Pojďme se podívat na infografiku s průměrnými teplotami za posledních více než 40 let.
Za mýtem o bílých Vánocích stojí Američané
Tvrdí to alespoň švýcarská klimatoložka Martine Rebetezová a odkazuje na první vánoční pohlednici z roku 1863. Jsou na ní dvě děti se psem v idylické zasněžené krajině. Karty s bílými muldami a Santa Clausem posílali američtí imigranti svým příbuzným do Evropy, a za polovinu 19. století se tak z bílých Vánoc stala součást marketingové strategie a všeobecného očekávání.
A u nás? Lada!
Kolem tří svátečních dnů na konci adventu dochází pravidelně k oteplení. Odborníci mu říkají vánoční obleva. Nedá se na ni stoprocentně spolehnout, stejně jako na jakýkoli jiný klimatický jev, ale minimálně posledních 200 let nad bílými závějemi o Štědrém dnu jednoznačně vede. “Vánoční obleva je v klimatologii zavedený termín a bohužel narušuje naše představy o romantických bílých Vánocích. Ta představa je mystifikující,” říká Petr Dvořák, mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu. A Josef Lada se svými idylickými obrázky tuto představu ještě posiluje.
A co globální oteplování?
V průběhu 20. století se postupně otepluje – v Čechách oproti roku 1890 zhruba o jeden stupeň Celsia. Na Prahu vyšly bílé Vánoce za posledních čtyřicet let devětkrát, vyhlídky na splněný adventní sen lidem logicky rostou s nadmořskou výškou, v níž pobývají. Každopádně historické tabulky dokládají, že vánoční obleva přichází v sedmi případech z deseti.
Letos jsme si na Štědrý den sníh opravdu opět neužili, nicméně hned o pár dní později se už bílými vločkami tiše padajícími k zemi kochat můžeme. Takže to s tou letošní zimou třeba ještě nebude tak zlé
5. infografika – V mozku freelancera
Freelancerů, nebo chcete-li lidí na “volné noze”, přibývá ve všech vyspělých zemích, nejen díky rozvoji komunikačních technologií a sociálních sítí.
Freelancer je pro mnohé z nás vysněné povolání. Svůj denní rozvrh si přizpůsobujete aktuální situaci a množství práce, můžete pracovat odkudkoli a kdykoli. Volná noha má ale i své nevýhody, třeba pokud nejste zrovna mistr time managementu nebo vám není cizí prokrastinace.
Pracovat doslova “z postele” také není úplně nejlepší způsob, jak zvýšit produktivitu. Kavárny jsou o něco lepší, ale internetové připojení je v nich zpravidla příliš pomalé na to, abyste mohli v klidu pracovat a nestresovat se maily, které zrovna nejdou odeslat. Dalším problémem může být pro někoho sociální izolace a nedostatek kontaktu s “živými” spolupracovníky. I to lze ale při dobré vůli a organizaci práce elegantně vyřešit, například sdílenými pracovními prostory, takzvanými coworkingy nebo huby, v nichž navíc často kromě příjemných vztahů s ostatními vznikají i ojedinělé projekty a pracovní týmy.
V dnešní infografice se podíváte do mozku freelancera – dozvíte se, z jakých důvodů lidé na volnou nohu odcházejí, s jakými problémy se mohou potýkat, kolik si vydělají a jak je práce uspokojuje.
Tak co, jdete do toho taky, nebo jste spokojení spíše v klasickém zaměstnání?
Pokud se vám dnešní porce infografik líbila, zkuste občas mrknout na náš profil na Facebooku nebo na Pinterestu. Vykročte do nového roku tou správnou nohou. Krásný leden!
0 komentářů k zobrazení