Rychlost načítání webových stránek hraje stále důležitější roli v oblasti optimalizace pro vyhledávače (SEO) i…
416 tipů na nástroje, které by měl SEO konzultant znát
Uplynulo už pár měsíců od doby, kdy jsme poprvé narazili na bezednou studnu informací. Protože z ní stále čerpáme inspiraci (a pravděpodobně ještě dlouho budeme), rádi bychom se dnes (a částečně ještě zítra) o ni podělili i s vámi. Jedná se o veřejně přístupnou tabulku nástrojů/webů/tipů pro všechny příznivce internetovového marketingu od Annie Cushing, odbornice na internetový marketing a zejména tedy na webovou analytiku.
Tabulka je sama o sobě rozčleněna pro větší přehled do čtrnácti listů. V každém listě najdete nástroje/weby, které se podle Annie (a další odborníků, kteří jí tipy zaslali) pro konkrétní téma nejvíce hodí. Rád bych vám dnes z každé sekce představil nejzajímavější nástroje, které by se vám mohly líbit. Pokud si chcete prohlédnout zdroje všechny, doporučuji vám si tabulku stáhnout a v klidu si ji po večerech prostudovat.
Tabulka obsahuje v současné době 416 tipů pro SEO a navíc 53 zahraničních webů pro sdílení infografik. My jsme se rozhodli v dnešním článku z každé kategorie doporučit jeden hlavní TIP, jenž nás zaujal.
Tabulka je rozdělena na 14 listů
- SEO analýza
- Domény
- Linky
- Klíčová slova
- Analýza konkurence
- Analytické nástroje
- Sociální sítě
- Spam/Hacking
- Nástroje podobné GWT
- Nástroje/weby pro vývojáře
- Nástroje/weby pro vizualizaci dat
- Zdroje dat
- US weby pro sdílení infografik
- Nástroje/weby pro větší efektivitu práce
1. SEO analýza
V listě věnující se SEO analýze najdete dohromady 71 tipů. Většina z nich je bezplatně dostupná, ale najdete mezi nimi i nějaké placené nástroje. U každého tipu je napsáno, jaký problém řeší. Zda je to aplikace, rozšíření prohlížeče, návod nebo webu a zda je placený nebo zdarma.
GTmetrix.com – změřte efektivně rychlost webu
Jednou z důležitých částí, kterou by SEO analýza rozhodně měla obsahovat, je analýza rychlosti webu. Pro tyto účely vám skvěle může posloužit nástroj GTmetrix. Snadno díky němu zjistíte největší rychlostní problémy, které se vašeho webu týkají. Navíc můžete pohodlně report stáhnout v pdf nebo rychlost testovaného webu porovnat s konkurencí. Nástroj i ve verzi zdarma nabízí pěkné možnosti, navíc v příjemném intuitivním rozhraní.
2. Zanalyzujte doménu pomocí reverseinternet.com
Často je nutné zjistit informace o hostingu, ip adrese, serveru a další týkající se zkoumané domény. Pro tyto účely můžete vyzkoušet nástroj nacházející se na adrese ReverseInternet.com. Kromě klasických informací můžete zjistit například ostatní domény na ip adrese nebo zjistit, jestli má vámi zkoumaný web subdomény. Kromě tohoto nástroje se můžete z listu „domains“ dozvědět 9 dalších tipů.
3. Linky
V záložce věnující se zpětným odkazům si pro vás Annie přichystala 43 tipů na zajímavé nástroje. Představí vám nástroje z těchto oblastí linkbuildingu:
- Analýza nefunkčních odkazů
- Nástroje vhodné pro linkbuildery
- Zjišťování počtu zpětných odkazů
URLopener – otevřete si najednou množství URL adres
URLopener.com je zajímavou vychytávkou, které vám usnadní otevírání většího množství URL adres. Stačí, když je zadáte do připraveného pole a stisknete tlačítko „submit“.
PeepMail – najděte emailovou adresu
PeepMail je jednoduchá aplikace, která vám pomůže najít emailovou adresu na konkrétního člověka, i když je na webu zdánlivě nedohledatelná.
4. Klíčová slova
Z nástrojů pro analýzu klíčových slov Annie doporučila 31 tipů na zajímavé věci. Znáte například Soovle.com?
Soovle.com – pro všechny milovníky long tailu povinnost
Soovle je vynikající služba, díky které můžete prozkoumat našeptávače několika vyhledávacích serverů najednou. Zjistíte tak snadno long-tailové fráze na konkrétní klíčová slova z Googlu, Wikipedie, YouTube, Bingu nebo třeba Ebaye.
5. Analýza konkurence
V sekci věnované analýze konkurence najdete dohromady 23 nástrojů. Většina z nich je placená, ale zajímavý nástroj pro vás může být Ghostery, jenž je zdarma. Znáte ho?
Ghostery – webový detektiv
Pomocí Ghostery snadno zjistíte, jaké reklamní sítě stránka používá a jaké trackovací kódy skrývá její zdrojový kód.
6. Analytické nástroje
Celá záložka „tracking“ se věnuje analýze a trackingu různorodých informací na webu. Od analýzy sociálních metrik po heat mapy, analýzu Pinterestu až po A/B testování. Můžete poznat až 29 nových nástrojů. Jaký nám přišel zajímavý?
BuiltWith Technology Profiler – elegantní doplněk do prohlížeče Chrome
Tento doplněk do prohlížeče Chrom vám pomůže zjistit, pomocí jakých technologií byl konkrétní web vytvořen.
7. Sociální sítě
Sekce věnovaná sociálním sítím nabízí 36 kvalitních tipů. Pokud vás zajímají sociální sítě, určitě si vyberete ty nástroje, které práci s nimi výrazně zefektivní.
Tweriod – tweetujte, když se to vyplatí
Aplikace Tweriod zanalyzuje vaše followery a poradí, kdy je nejvýhodnějších psát tweety. Zjistíte přesné časové období, kdy je největší počet followerů online.
8. Spam/Hacking
Část věnovaná bezpečnosti čítá pouze 13 tipů, ale rozhodně byste ji neměli přehlédnout či vynechat.
WordPress Database Backup Plugin – zálohujte WordPress weby
WDBP by měl být být obsažen v každé důležité WordPress instalaci. Pokud chcete mít vaši databázi v bezpečí, není lepší volby než tento plugin.
9. Nástroje podobné GWT
V sekci „structured markup“ naleznete 16 tipů na zajímavé nástroje. Používáte například Webmaster tools pro Bing?
10. Pro vývojáře
Sekce pro vývojáře je rozsáhlá. Nabízí k prozkoumání 56 nástrojů. Znáte třeba nástroj Screenfly? Pomocí něj snadno zjistíte, jak web vypadá na nejrůznějších zařízeních či rozlišeních. Pro tvůrce responzivních webů neocenitelná pomůcka.
11. Nástroje pro vizualizaci dat
Potřebujete zeditovat fotografii na webu nebo najít konkrétní ikonu? 13 tipů z „vizuální“ sekce vám v tom pomůže. Vyzkoušejte například program D3js.org
12. Zdroje dat – statistiky
V této záložce najdete cizojazyčné weby pravidelně nabízející statistiky vhodné například k tvorbě infografik nebo zajímavých článků. Většina zdrojů je zdarma.
13. US weby pro sdílení infografik
Pokud plánujete udělat infografiku pro celosvětový trh, mohl by se vám hodit seznam webů, kam ji můžete vložit. A přesně takový seznam Annie ke své práci používá a v tabulce ho s námi sdílí.
14. Vychytávky a nástroje pro větší efektivitu práce
Poslední záložka je mix nástrojů, co se nikam nevešly. Jsou to většinou utility pro zefektivnění práce na internetu. Znáte například chytrý „čistič“ textů TextCleanr?
Stáhněte si Annie tabulku, prozkoumejte ji a napište nám, co zaujalo vás. Rádi si přečteme vaše tipy a budeme se těšit na komentáře pod článkem. Díky.
Naštěstí je jich je jen 14 – už jsem se bál, ze jich budu muset projít všech 416 😉
Snažil jsem se vybrat jen nějaké tipy a zbytek si můžete prohlédnout v tabulce:-)
Zdravím Včeliště,
tabulka od Annie je úžasná pokladnice. Zatím jsem zkoukl pomůcky na tvorbu infografiky a Piktochart mě dostal. Za pár hodin se povedlo toto.
https://pbs.twimg.com/media/CTGEihWWEAE0oOX.jpg:large
A to grafické programy, kreslení a ostatní podobnosti tohoto rázu NEMUSÍM !!
Ale s Piktochartem zřejmě začnu tvorbu grafiky MILOVAT !!
S díky Tibor 🙂
Tibor: Pěkná práce s infografikou, jen tak dál. Pokud byste chtěl infografiku na míru, nabízíme ji jako službu (https://vceliste.cz/tvorba-infografiky/).