Znáte přísloví „Přátelé si drž blízko a nepřátele ještě blíž“? Podobně je to i s…
Prokrastinace – zhouba copywritera
Prokrastinace – zrádné slovo, které se v dnešní moderní a značně uspěchané době skloňuje více, než je možná zdrávo. Co to vlastně ta prokrastinace je? Nemoc, nebo jen chvilkové rozpoložení mysli? Jak poznáte člověka, který trpí prokrastinací a existuje vůbec nějaký osvědčený způsob, jak naopak odhalit osobu, která jednoduše odkládá povinnosti na pozdější dobu jen proto, že se jí zrovna teď do ničeho nechce?
Prokrastinace = nemoc moderní doby? Omyl!
Možná jste v poslední době zaznamenali informaci o tom, že prokrastinace není pouhopouhý výmysl, ale nemoc či diagnóza. Zarputilé prokrastinátory (hrůzostrašné slovo, viďte?) bohužel musíme zklamat. Tato informace totiž nemá pravdivý základ. Pokud bychom se na takového prokrastinátora podívali očima psychologa, pak dospějeme k jednoduchému závěru. Prokrastinace není nemocí a člověk, který jí trpí, nepotřebuje stanovit odbornou diagnózu ani nasadit odpovídající medikaci. Prokrastinátor je schopen svůj stav aktivně řešit, přesto jeho situace představuje závažný problém, který má dopad nejen na jeho samotnou existenci, ale též ne jeho široké okolí, pracovní postavení i soukromý život.
Co to znamená, když prokrastinujete?
Prokrastinaci lze obecně charakterizovat jako soustavné odkládání povinností na pozdější dobu. A je úplně jedno, zda se jedná o pracovní záležitost, jarní úklid, učení na zkoušky nebo přípravu na důležitou klientskou schůzku. Možná vás správně napadne, že do obtížných úkolů se občas nechce každému z nás. Zde je ovšem důležité oddělovat chvilkovou lenost a pravidelně se opakující činnost, která po nějaké době ovlivňuje nejrůznější oblasti našeho života.
Proč prokrastinujeme? Odpověď není jednoznačná
Důvodů je hned několik. Chorobné odkládání povinností může úzce souviset s naším vnitřním nastavením, stejně jako neschopností soustředit se a dodržovat termíny. Řada z nás může také povinnosti odkládat až na nejzazší dobu, kdy nám takzvaně „hoří koudel u zadku“. V tuto chvíli se dokážeme vybičovat k maximálním výkonům a práci, na kterou jsme měli několik dlouhých týdnů, zvládneme třeba během jednoho jediného víkendu. Prokrastinace je ovšem paradoxně důsledkem naší snahy vtěsnat se do společenských norem a splnit očekávání druhých. Na svá bedra si toho zkrátka bereme až přespříliš a závratné pracovní tempo, stejně jako neschopnost relaxovat, vede k obranné reakci našeho mozku, potažmo celého organismu, který se takto jednoduše brání dalšímu přívalu nových úkolů.
Jak poznat typického prokrastinátora?
Již výše jsme si řekli, že pro prokrastinátora je typické opakované odkládání povinností na pozdější a blíže nespecifikovatelnou dobu. Ovšem jak poznat osobu, která trpí prokrastinací od té, která je jednoduše líná nebo se jí zkrátka do ničeho nechce? Jedním ze znaků je skutečnost, že takový prokrastinátor zvládne během své „slabé chvilky“ nespočet dalších úkolů.
Praktický příklad prokrastinátora
Pro osvětlení výše uvedeného tvrzení si vezměme copywritera, který má sepsat sáhodlouhou studii o aktuálních změnách v oblasti daní a účetnictví. Protože sepsání takové studie vyžaduje spoustu času k nastudování a pochopení tématu, copywriter tuto práci vyhodnotí jako obtížný úkol a začne jej pomalu, ale jistě odkládat. A protože odkládání povinností vede k výčitkám, začne tuto situaci kompenzovat třeba generálním úklidem pokoje, který se postupně změní na generální úklid celého domu či bytu.
Obdivuhodný multitasking
Během toho, kdy copywriter odkládá úkol, na němž má primárně pracovat, však zvládne nejen uklidit, ale třeba taky navařit nebo dokonce upéct dort či si najít recept a následně vyrobit chutné domácí ovesné sušenky, do jejichž přípravy by se za normálních okolností v žádném případě nepustil. Jak lze z výše uvedeného vypozorovat, prokrastinátor není ani trošku líný, ba právě naopak! Dostal se bohužel do spárů zrádné prokrastinace, z nichž není příliš jednoduché vyváznout.
Jak se dostat ze spárů prokrastinace? Efekt sněhové koule vás donutí!
Slyšeli jste již někdy o efektu sněhové koule? Pokud ne, si stačí představit malou sněhovou kuličku, kterou uplácáte z kyprého sněhu. Pokud chcete stavět sněhuláka, kouli nějakou dobu válíte před sebou a ta najednou nabývá na svém rozměru. Jakmile již s koulí nemůžete pohnout, základ sněhuláka je hotov! A přesně nějak takto to funguje také při odkládání povinností. Ty se na sebe v průběhu dlouhých dnů a týdnů postupně nabalují, až jejich množství doroste do obludných rozměrů, které vás jednoduše donutí počet nesplněných úkolů pomalu, ale jistě snižovat. Ovšem nechat zajít situaci až tak daleko, není úplně ideální, proto se pojďme podívat, jak s prokrastinací účinně bojovat.
10 účinných tipů, jak (ne)prokrastinovat
- Návyk je nejdůležitější: stanovte si denní harmonogram a bez výjimek jej dodržujte. Nastavte si budík na šest ráno, pracujte do oběda a vyřizování pracovních mailů nechte třeba na večer. Nebo si stanovte denní počet normostran, které musíte napsat či přesný počet úkolů, jež zvládnete splnit.
- Odměňujte se: za každý splněný úkol se odměňujte alespoň nějakou maličkostí. Nalepte si na monitor počítače barevné lepící lístečky, na které si jednotlivé úkoly pro tento den hezky vypíšete. Jakmile úkol splníte, lísteček odlepte, zmuchlejte a s dobrým pocitem vyhoďte.
- Pracujte s barvičkami: ještě před tím, než se vrhnete do práce, vezměte si fixy nebo pastelky a čtvrtku čistého papíru. Na ten si vypište všechny úkoly, které dnes máte splnit a dle důležitosti je označte příslušnými barvami. Hned zkraje začněte těmi nejdůležitějšími a postupujte k těm nejméně náročným.
- Dělejte pravidelné pauzy: makat od nevidím do nevidím to není ani chytré ani efektivní. Po každých 25 minutách si udělejte alespoň 5 minut pauzu. Uvařte si šálek oblíbené kávy, zajděte se psem nebo vyneste odpadky. Během této mini-pauzy se snažte na práci nemyslet.
- Mějte „motivačního přítele na telefonu“: telefon můžete vyměnit za Skype, Facebook nebo jakýkoli jiný komunikační kanál. Předem se domluvte, že se budete ve svých aktivitách vzájemně podporovat a motivovat. Ovšem nezaměňujte tuto motivaci s prokrastinací. Komunikujte pouze krátkou dobu a věnujte se výlučně vzájemné motivaci a oboustrannému nakopnutí.
- Vypněte vše, co k práci nepotřebujete: ano, ke slovu se dostává Facebook, další druhy sociálních sítí, ale i Skype, ICQ nebo ostatní komunikační programy včetně e-mailu! Zkrátka a jednoduše se zbavte všeho, co by vás mohlo od práce rozptylovat.
- Přestaňte kontrolovat mail: alespoň to nedělejte několikrát za hodinu. Zkoukněte příchozí maily před tím, než začnete tvořit a pak se e-mailové korespondenci věnujte až po splnění všech denních úkolů. Průběžné odpovídání na dotazy nebo požadavky klientů či otevírání řetězových zpráv vašemu snažení příliš neprospěje.
- Identifikujte důvody, proč se vám nechce pracovat: proč odkládáte úkoly? Proč se vám do jejich plnění nechce? Identifkujte své strachy a obavy, ale i zbytečné předsudky. Poznat svůj strach je základem úspěchu! Pokud máte před sebou obtížný úkol, rozkouskujte jej do několika méně složitých.
- Bavte se: jakmile skončíte se seznamem denních úkolů, vypněte počítač, zavřete notebook a vyrazte vstříc zábavě! Zajděte si do oblíbené kavárny, přečtěte si knížku, kterou jste dostali na Vánoce nebo si skočte zaběhat do blízkého lesíku. Zkrátka dělejte cokoli, co vás donutí vytěsnit myšlenky na práci.
- Neprokrastinujte: jak jednoduché, že? Pokud se při této činnosti opět přistihnete, snažte se zkoncentrovat svou mysl a začněte makat! Čas, který byl každému z nás vyměřený, je vzácný a plýtvat s ním představuje osudovou chybu, které bychom mohli jednou trpce litovat.
Prokrastinace je zákeřná a zlá mrcha! Zbavte se jí, dokud není pozdě!
Pamatujte na to! A jakmile se vás bude chtít opět zmocnit, hezky rychle ji vypoklonkujte ze dveří. Lidé, kteří ji pustili do svého života, poměrně záhy zjistili, že její přítomnost je jednoduše nežádoucí. Zbavit se téhle zabydlené sousedky ovšem není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Velmi důležitá je schopnost sebezapření, stejně jako důsledný řád. I když si můžete občas připadat jako stroj, vězte, že se jedná o nejlepší obranu proti této zákeřné mrše, jež vás okrádá o cennou a důležitou veličinu, kterou čas nepochybně je.
0 komentářů k zobrazení