skip to Main Content

Jak si poradit se zájmeny jenž a jež?

V několika minulých článcích našeho malého „jazykového okénka“ jsme se věnovali více či méně problematickým chytákům jazyka českého. Dnes nechme tuto problematiku odpočinout a podívejme se na gramatické (a v neposlední řadě také stylistické) zvláštnosti naši mateřštiny, které nám mnohdy nedají spát.

Máte i vy občas problémy s nadbytečným používáním zájmena „který“ a chcete jej nahradit jiným synonymem? Pak jste si na sebe s největší pravděpodobností upletli bič. Bez znalosti skloňování zájmen jež a jenž, která jsou pochopitelně synonymem ke slůvku který, můžete v psaném textu nasekat spoustu zbytečných chyb. Pojďme se tedy na tuto problematiku podívat trošku důkladněji.

Pár praktických rad úvodem

Pokud si při psaní textů vystačíte s prostým zájmenem „který“ a jeho modifikacemi, číst následující řádky by pro vás bylo zbytečnou ztrátou času. Stejně tak v případě, že se vám nechce obohatit svou jazykovou zásobu o další synonymum. Časté opakování zájmena „který“ se dá pochopit v diskuzních příspěvcích, výroční zprávě nebo při chatování s přáteli. Ovšem pokud vás psaní textů živí (nebo jednoduše chcete úroveň svých textů posunout na pomyslný „vyšší level“), mohou vám být následující poučky a pravidla v mnohém přínosné.

Kde hledat odpověď na otázky?

Tvarosloví zájmena jenž a jeho modifikace naleznete buďto ve svých starých sešitech jazyka českého, které, předpokládám, již dávno nevlastníte, nebo v publikaci Stručná mluvnice česká. Těmto problematickým zájmenům se však věnuje také Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. V případě, že se vám ale nechce pročítat mluvnické příručky ani zdlouhavě řešit problematiku prostřednictvím Ústavu pro jazyk český, jsou právě vám určeny následující řádky.

Vzpomeňte si na pádové otázky

Určování pádů je učivem prvních tříd základní školy. Pokud jste tuto látku úspěšně vytěsnili ze své mysli, pro pochopení rozdílů mezi zájmeny jenž a jež si budete muset s největší pravděpodobností pádové otázky oživit. Kromě toho je nutno zavzpomínat také na tři rody – mužský, ženský a střední. Základním pravidlem, které pro psaní zájmen jenž a jež platí, je skutečnost, že modifikace zájmena JEŽ používáme v rodě ŽENSKÉM a STŘEDNÍM, obměny zájmena JENŽ pouze v rodě MUŽSKÉM (životný + neživotný). Více vám prozradí následující tabulky:

Skloňování zájmena který

Skloňování zájmena jenž/jež

Příklady použití:

  • Míč, jenž prolétl oknem
  • Babička, jež mě má ráda
  • Chlapec, jehož jsem potkala
  • Muž, jenž se umí chovat k ženám
  • Matka, jež miluje své dítě
  • Na zámku, jenž se nachází nedaleko odsud
  • Dívka, jíž jsem tolik věřil

Pochopili jsme?

Ačkoli nebyla dnešní „lekce“ z těch nejlehčích, věřím, že si tuto problematiku osvojíte a naleznete v ní logický klíč, který je daleko lepší než zbytečné biflování nazpaměť. Zda jste si látku doopravdy osvojili, snadno zjistíte prostřednictvím tohoto minitestu testu.

A dnes opět jeden citát na závěr:

Trapná je řeč hlupákova, jenž udílí rady,
jako vášeň nešťastnice, které chybí vnady.

Thiruvalluvar – Tamilský básník a filosof

Nejčastější chyby při psaní

Stáhněte si seznam nejčastějších chyb při psaní a vylepšete tak svůj copywriting.

Sdílejte:

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top