skip to Main Content

Vymýšlejte lukrativní long taily za pomoci myšlenkových map

Dalším ze skvělých způsobů, jak generovat nápady na nové long taily, jsou myšlenkové mapy (mind maps). V dnešním článku vám představím myšlenkové mapy obecně a způsob, jak je využít pro tvorbu nových, zajímavých long tailů. Mnoho lidí myšlenkové mapy zná. Pravděpodobně do té skupiny patříte i vy. Menší část z vás však myšlenkové mapy aktivně a pravidelně používá. Zvlášť pro takové činnosti jako je generování nových long tailů.

Mezi známější činnosti, pro které se myšlenkové mapy používají, patří:

  • brainstorming nápadů
  • plánování, produktivita
  • tvorba poznámek (rozdělení na kapitoly a jednotlivé poznámky k nim)
  • tvorba webu (plánování obsahu a struktury)
  • a jiné práce související s projektovými úkoly

Největší výhodou myšlenkových map je jejich vizuální stránka. Informace, které v nich obsáhneme, se nám snadněji strukturují do kategorií. A pro kategorie, které si dokážeme dobře představit, se nám lehce vytváří další podkategorie. Podobný vizuálně-tvořivý proces můžeme velmi dobře aplikovat i pro vymýšlení nových long tailů, tedy specifických a zajímavých několikaslovných klíčových frází. Proč jsou long taily tak jedinečné, zjistíte v článku o long tailu pro začátečníky.

Jaké programy pro vytváření myšlenkových použít?

K tomu, abychom s myšlenkovými mapami mohli začít pracovat, potřebujeme snadno ovladatelný program (nejlépe zdarma). Na internetu se jich vyskytuje celá řada. Vybral jsem proto pro vás ty, které mi přijdou z nějakého důvodu zajímavé. Najdete mezi nimi jak placené, tak neplacené varianty.

1) Bubbl.us – oblíbený online program a je zdarma

Pokud byste měli vyzkoušet pouze jeden program, tak by to měl být tento. Jeho použití je jednoduché, dalo by se říct až intuitivní. Podle mě je opravdu ideálním programem pro tvorbu myšlenkových map. Je snadno dostupný online.

Bubbl.us - skvělý program pro tvorbu myšlenkových map

2) FreeMind – open sourcový mind mapping software zdarma

Pro všechny příznivce open-source projektů je k dispozici pilotní mind mapping software FreeMind. V poslední době se vývoj FreeMindu směřuje spíše do nástroje pro zlepšení produktivity. Denně si ho stáhne více jak 4000 uživatelů, což už o nějaké kvalitě vypovídá. Jste-li příznivce open-source, tak FreeMind je jako stvořený pro vás.

3) Mindmestier – známý software, ve zkušební verzi zdarma

Mindmeister patří do skupiny placených, ale kvalitních programů. V jeho referencích naleznete takové firmy jako je SAP, Oracle, EA, Philips nebo Vodafone. Je vhodný především pro firemní/korporátní prostředí. Myšlenkové mapy v něm vytvořené můžete snadno sdílet s lidmi ve svém týmu. Z dalších jeho vychytávek je ukládání kompletní historie každé mind mapy. Snadno tak můžete dohledat, jak jste k výsledku došli. Žádná změna nebo myšlenkový pochod vám zkrátka neunikne. Navíc, díky tomu, že je aplikace cloudová, máte přístup k mind mapám takřka kdekoliv na světě v jakoukoliv dobu.

4) Mindjet – schopný software pro mind mapping a brainstorming, zkušební verze zdarma

Další placený software pro tvorbu myšlenkových map je MindJet. Nabízí skvělé možnosti uzpůsobení pro rozsáhlé organizace. Existuje i verze zdarma, kterou můžete vyzkoušet. Pokud pracujete v týmu, tak Mindjet vám může extrémně zefektivnit práci a procesy uvnitř teamu. Jeho funkce jsou na to jako dělané. Mezi významné klienty MindJetu patří například Volvo, Nokia nebo HSBC.

5) Wisemapping – online tool pro jednotlivce i organizace a je zdarma

Další z příjemných free a online nástrojů pro tvorbu myšlenkových map je aplikace Wisemapping. Připomíná mi můj oblíbený Bubbl.us, ale je oproti němu méně známá.  Stejně jako aplikace FreeMind, běží i Wisemapping na modelu open-source. Jste-li zdatný programátor, můžete tak přispět ke zdokonalení celé aplikace.

6) Mindomo – robustní program pro tvorbu myšlenkových map, zkušební verze zdarma

Mindomo patří do skupiny dražších programů, ale pokud to s implementací myšlenkových map do procesů ve vaší společnosti myslíte opravdu vážně, tak se vám investice do něj vyplatí. Za 15 $ měsíčně získáte neomezený počet  myšlenkových map a další zajímavé featury. Abyste se ujistili, tak vám Mindomo nabízí na zkoušku zkušební verzi, ve které získáte možnost vytvořit 3 myšlenkové mapy zdarma.

Jak postupovat v myšlenkovém procesu tvorby nového long tailu

Předtím, než začnete vytvářet myšlenkovou mapu, si zvolte klíčové slovo, jehož varianty budete promýšlet. Když máte hlavní klíčové slovo zvoleno, tak zkuste vymyslet jeho long tailové varianty. Ideální by bylo, aby long tailové varianty klíčového slova cílily na jednotlivé části článku. Pokud si myslíte, že by stálo za to rozpracovat každý long tail zvlášť (je na něj dostatek zajímavých materiálů), tak si klidně jednotlivé long taily zkuste rozplánovat do samostatných textů. Důležité ale je, abyste měli dostatek informací a text mohl být zpracován kvalitně.

Když jste s nápady u konce, tak si zkuste odpočinout nebo předat myšlenkovou mapu vašemu kolegovi (kamarádovi). Určitě vás společnými silami nějaké nové zajímavé fráze a spojení napadnou. Hlavní výhodou myšlenkových map je jejich vizuální přehlednost. Na jedné mapě může pracovat tým několika lidí, mapa se může měnit, škrtat či doplňovat a stále si zachová svůj přehled. To jsou hlavní výhody myšlenkových map oproti klasickému systému „tužka a papír“.

Tvorba nových long tailů za pomoci myšlenkových map, to je jen jeden způsob, jak zajímavé long taily generovat.  Další dobré techniky zmiňuji v předchozích článcích. Kromě myšlenkových map je můžete najít v interním vyhledávání, v průběhu tvorby analýzy klíčových slov  nebo obecném článku, kde rozebíráme výhody long tailu pro celkovou SEO strategii.

Závěr

V článku jste se dozvěděli, co to myšlenkové mapy jsou, jaké nástroje k jejich tvorbě používat a co vám jejich užití přinese. Díky mind mappingu můžete snadno objevit nové, zatím neobjevené lukrativní long taily, které jste z analýzy klíčových slov nebo ze statistik interního vyhledávání v Google Analytics nevyčetli. Zkuste nástroje pro tvorbu myšlenkových map používat a sami brzy zjistíte, jak moc vám usnadní práci nejen vlastní, ale i týmovou.

Longtaily cheat sheet

Stáhněte si tipy jak na longtail a poznejte jeho výhody.

Sdílejte:

Konzultant Včeliště.cz se zaměřením na obsahové strategie, copywriting a SEO. Více o něm naleznete na Impleo.cz nebo sledujte jeho Twitter a Google+

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top