skip to Main Content

Co znamená lokalizace výsledků vyhledávání na Seznam.cz pro váš web?

Ti, kteří sledují blog fulltextového týmu vyhledávače Seznam.cz, si pravděpodobně všimli zajímavé novinky, kterou pro všechny uživatele, zatím ve fázi testování, vyhledávač připravil. Jde o lokalizaci výsledků vyhledávání podle toho, kde se nacházíte. Tedy zatím pouze pro výsledky z Firmy.cz a Počasí.cz. Co tato novinka znamená pro váš web a  kam může lokalizace na Seznamu vést?

Pokud shrneme novinky týkající se lokalizace na Seznamu, jde o možnost říct Seznamu vaši aktuální polohu, kterou si zapamatuje a podle které bude schopný upravit výsledky vyhledávání při zobrazování výsledků vyhledávání z Firmy.cz či Počasí.cz mezi ostatními klasickými výsledky vyhledávání.

Nově tedy nemusíte zadávat spojení „autopůjčovna praha“, abyste našli autopůjčovny v Praze. Stačí, když máte zapnuté zohlednění polohy, nacházíte se v Praze a do vyhledávače napíšete „autopůjčovna“. Ve výsledcích vyhledávání, alespoň v části z Firmy.cz,  by se vám měly zobrazit autopůjčovny v Praze.

Tato funkčnost je zatím zpřístupněna pro 15 % uživatelů v testovacím režimu. Tým Seznamu ale předpokládá jeho nasazení i pro ostatní uživatele v následujících dvou týdnech, což je vlastně za pár dní.

Porovnejme si výsledky při hledání autopůjčovny, na kterých uvidíme, jak lokalizace funguje v praxi.

Nelokalizované výsledky vyhledávání pro autopůjčovna:

Vyhledávání na Seznam.cz nelokalizované vyhledávání pro autopůjčovna

Nelokalizované výsledky vyhledávání pro autopůjčovna Praha:

Vyhledávání na Seznam.cz nelokalizované vyhledávání pro autopůjčovna praha

Lokalizované výsledky vyhledávání pro autopůjčovny v Praze:

Vyhledávání na Seznam.cz lokalizované vyhledávání pro autopůjčovna v Praze

Lokalizované výsledky vyhledávání pro autopůjčovny v Brně:

Vyhledávání na Seznam.cz lokalizované vyhledávání pro autopůjčovna v Brně

Je vidět, že v těchto případech Seznam.cz zatím pracuje opravdu pouze se záznamy z Firmy.cz, které se snaží obměňovat. Na ostatní výsledky vyhledávání lokalizace nemá zatím vliv.

Kam lokalizace na Seznam.cz povede dál

Předpokládal bych, že by bylo dobré aktuální pozici zadanou na Seznamu využít i pro zobrazování relevantní reklamy z Skliku, která se zatím zobrazuje pořád stejně. Také je z obrázků pro různá města vidět, že se mění opravdu jen výpis autopůjčoven z Firmy.cz, nikoliv další výsledky vyhledávání. To si ale myslím, že bude dalším směrem, kterým se Seznam vydá.

Ten přitom nemusí být pro programátory Seznamu tak náročný, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vyhledávač ví, co zobrazit za klasické výsledky vyhledávání v případě, že uživatel zadá „autopůjčovna Praha“, a díky lokalizaci bude vědět, kde se hledající nachází. Pokud pak zadá do vyhledávání dotaz „autopůjčovna“, nabízí se jednoduché řešení, a to zobrazit mu výsledky podobné těm, které se zobrazí na „autopůjčovna praha“.

Bude třeba více testování a nabídnutí možnosti hledat autopůjčovny i v jiných městech, než se právě nacházíme (například pokud hledáme autopůjčovnu v Brně, ale budeme nyní v Praze, aby se po zadání „autopůjčovna brno“ zobrazily opravdu jen výsledky vyhledávání pro Brno). Jde ale o vylepšení, které postupně umožní lokalizaci výsledků vyhledávání nejen na Google.cz, ale i na Seznam.cz.

Co lokalizace znamená pro vaše stránky

Lokalizace neznamená nic převratného, jelikož ji už znáte z Googlu. Pokud cílíte na klíčová slova s lokalizací nebo máte firmu v nějakém městě či oblasti, ve které působíte, určitě vyplňte správně profil na Firmy.cz, kde svoji lokalizaci uvedete.

Dále pak používejte vhodná klíčová slova na vašich stránkách, aby vyhledávač poznal, na zákazníky jakého města či oblasti cílíte. Do budoucna si myslím, že lokalizace výsledků vyhledávání přijde i do vyhledávače Seznam.cz.

Závěr

Jak se díváte na první známky lokalizace na českém vyhledávači vy? Z pohledu majitele webu či uživatele vyhledávače? Dejte vědět do komentáře.

SERP pro Google a Seznam

Stáhněte si návod, jak na SERP pro Google a Seznam a zaujměte tak vyhledávače.

Sdílejte:

Zakladatel projektu Včeliště. Pracuje na mnoha českých i zahraničních projektech, pro které zajišťuje optimalizaci pro vyhledávače.

2 komentářů k zobrazení

  1. Lokalizace – pěkná hovadina. Tak jako grafika nových Firmy.cz Seznam vymýšlí jednu hovadinu za druhou a nenápadně nás směřuje tam, kam chce on.

  2. Lokalizace – pěkná hovadina. Tak jako grafika nových Firmy.cz Seznam vymýšlí jednu hovadinu za druhou a nenápadně nás směřuje tam, kam chce on.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top