skip to Main Content
SEO novinky

Novinky ze světa SEO: březen 2023

Svět SEO nikdy nespí. I za měsíc březen vám přinášíme řadu novinek, které stojí za to vědět. V lednu jsme vás informovali o úmyslu Bingu zapojit do výsledků vyhledávání umělou inteligenci, která je nyní nasazena. Google mění sekce vyhledávání a jde vpřed uživatelské přívětivosti v podobě podbarvení odpovědí na váš dotaz. A to není všechno.

V článku najdete:

Novinky u Googlu

Sekce „Lidé se také ptají“ se zobrazovala méně

U Googlu došlo k výraznému poklesu zobrazování sekce „Lidé se také ptají“. Semrush zaznamenal pokles z 65 % na 57 %, RankRanger ze 73 % na 68 %. 

Situaci sledoval i Dr. Pete Meyers z Moz. Jeho reakci si můžete přečíst níže.

O den později se situace vrátila do stejných kolejí.

Zdroj: Search Engine Roundtable

Nahrazuje Google sekci „Lidé se také ptají“ novými alternativami?

S výše zmíněným poklesem souvisí i další novinka. Vypadá to, že Google testuje nahrazení sekce „Lidé se také ptají“ sekcemi „More to ask“, „People are also asking“ a „Others want to know“. Zatím není jasné, zda se jedná o totožnou funkci s odlišným názvem, nebo existuje nějaký rozdíl v jejich funkčnosti.

O situaci informoval i Kenichi Suzuki na svém Twitteru.

https://twitter.com/suzukik/status/1632841132123254785

Zdroj: Search Engine Roundtable

Google barevně zvýrazňuje odpovědi ve vybraných úryvcích

Podbarvení textu odjakživa pomáhá k lepší orientaci se v textu. Toho využil i Google, který nově zvýrazňuje klíčové odpovědi na pokládané dotazy. Modré podbarvení není jedinou změnou. Dočkali jsme se i většího fontu.

Zdroj: Search Engine Roundtable 

Aktualizace recenzí produktů je u konce 

Vydání této rozšířené jazykové verze trvalo 14 dní. Původně byla aktualizace pouze v angličtině, nyní přibylo dalších 10 jazyků. Češtinu zde zatím nenajdeme. 

Google uvedl, že bude propagovat tyto typy recenzí produktů ve svém hodnocení výsledků vyhledávání. Odmění tedy weby s propracovaným obsahem recenzí. Cílem je omezit dosah recenzních webů s nekvalitním obsahem. 

Zdroj: Search Engine Land 

Google představil aktualizovaný vzhled výsledků vyhledávání na desktopu

Výsledky vyhledávání pro počítačová zařízení budou zobrazovat favicony a názvy stránek. Uživatelům to napomůže k identifikaci webových stránek uvedených v organických výsledcích vyhledávání a reklamách.

Zdroj: Search Engine Journal 

Google Trends mají pro rok 2023 nový vzhled

Společnost Google zmodernizovala rozhraní Google Trends. Na domovskou stránku přidala zobrazování současných trendů, které každou hodinu aktualizuje a propojuje se zpravodajskými články.

Zdroj: Search Engine Roundtable 

Google Bard nebude odkazovat na zdroje, nabídne originální obsah

Kolem nové služby Google Bard se zvedla diskuze, proč ve svých odpovědích necituje zdroje. Google tak přidal do svých témat Bard FAQs odpověď. Dozvíte se, že by se mělo ve většině případů jednat o tvorbu originálního obsahu. Replikaci stávajícího obsahu se tak nástroj vyhýbá. Cituje-li obsah z webové stránky, tak zdroj samozřejmě uvede. 

Zdroj: Search Engine Roundtable 

Další a další funkce Google

Ve výsledcích vyhledávání se objevují nové funkce, které mají pomáhat uživatelům ke snadnějšímu a efektivnějšímu ověřování informací z výsledků vyhledávání.

Nově zde najdeme:

  • O tomto výsledku
  • Perspektivy
  • O tomto autorovi
  • O této stránce

Vypadá to, že i tyto prvky budou stát za hodnocením webových stránek a důvěrou uživatelů. Na bližší popis jednotlivých funkcí se můžete podívat na oficiálních stránkách Google.

Zdroj: Search Engine Land

Přehled Core Web Vitals byl aktualizován

Google aktualizoval hlášení Core Web Vitals v nástroji Google Search Console. V přehledu tak uvidíte i data pro URL adresy, které dříve nedosahovaly dostatečného prahu dat. Díky tomu lze objevit nové příležitosti pro zlepšení uživatelského zážitku.

Zdroj: Search Engine Land

Zmizí názvy webů z titulku snippetů?

Vypadá to, že Google zobrazuje méně názvů webů a značek v titulu snippetů výsledků vyhledávání. Za touto změnou pravděpodobně stojí i již výše zmíněná novinka „aktualizovaný vzhled výsledků vyhledávání na desktopu”. Změny názvu webů a zobrazování favicon vedou nejspíš k tomu, že Google bude méně zobrazovat název webu v titulu snippetu výsledků vyhledávání. Prozatím není ověřené, zda se jedná o trvalou změnu.

Zdroj: Search Engine Land

Novinky u Bingu

Bing Chat jako nová forma odpovědí

Standardní odpovědi, které se objevují v horní části výsledků vyhledávání, mohou být nahrazovány Bing Chatem. Jedná se o umělou inteligenci podobnou ChatuGPT.

Aktuální odpovědi na Bing Search využívají starou technologii, která bude v nejbližší době nahrazena. Nejspíš se tak dočkáme i nového uživatelského rozhraní a odpovědi na uživatelské dotazy najdeme přímo ve výsledcích vyhledávání. Prozatím není jasné, jak bude funkce vypadat.

Zdroj: Search Engine Land

Bing se stává využívanějším vyhledávačem

Od 7. února, kdy byla představena verze Bingu poháněná umělou inteligencí, vzrostl počet návštěv Bingu o 15,8 %. Naopak u Google došlo k téměř 1% poklesu návštěv.

Celkově růst podílu vyhledávače Bing na doporučeném provozu z vyhledávačů naznačuje, že vyhledávač společnosti Microsoft se stává významnějším hráčem na trhu a zvyšuje návštěvy webových stránek z organické návštěvnosti.

Zdroj: Search Engine Land

Novinky u Marketing Mineru

Zmizel miner Social Signals

Marketing Miner dočasně stáhl ze svých minerů Social Signals, a to kvůli aktuálním omezením API ze strany Facebooku a Twitteru.

Zdroj: Twitter

Nové limity v Projektech

Rozlučte se s limity pro jednotlivé projekty. V Marketing Mineru si můžete nastavit limity měření klíčových slov na úrovni účtu a mezi jednotlivé projekty tak, jak zrovna potřebujete.

Zdroj: Marketing Miner

Novinky u Collabimu

Nová mobilní aplikace a vylepšení průzkumníku klíčových slov

V průzkumníku klíčových slov můžete analyzovat více klíčových slov najednou. Taktéž zde najdete tři nové položky pro návrhy klíčových slov:

  • Google Ads – zde najdete jako doposud související výrazy.
  • Obsahuje – tato záložka vypisuje související klíčová slova obsahující zadaný výraz.
  • Collabim databáze – nabízí související výrazy z interní databáze Collabimu, která zahrnuje klíčová slova z různých zdrojů.

Collabim také představil mobilní aplikaci, díky které budete mít o svých projektech přehled i na cestách. Prozatím se nemůžeme bavit o plném nahrazení desktopové verze, ale snadno si zkontrolujete stav projektu a základní přehledy jako aktuální Collabim index, TOP 10 klíčových slov i vaši konkurenci. Aplikace je zatím dostupná pouze pro Android.

Zdroj: Collabim

Tak zase příště

Budeme se těšit na shledanou při dalším souhrnném článku o novinkách z oblasti optimalizace pro vyhledávače.

Kam dál? No přece na náš SEO kurz zdarma

Chcete si zkrátit čekání na další článek užitečným způsobem? Absolvujte náš SEO kurz pro začátečníky.

Přihlásit se do kurzu zdarma
Sdílejte:

Míša se věnuje především copywritingu a SEO. Historicky se do týmu dostala díky stáži a prošla si tak všemi oblastmi marketingu.

2 komentářů k zobrazení

  1. Ty nové favicon v Google vyhledávání je konečně po delší době užitečná věc. Sám si hodně webů pamatuji podle loga nebo Ikonky a někdy si nepamatuji třeba přesně celý název a doménu. Ikonky tedy chválím. Pomůžou v lepší orientaci ve vyhledávání. Jen teda některé weby by je mohli aktualizovat. Mají je ve velmi málem rozlišení 🙂

    1. Dobrý den, také jsem si všimla, že nemají příliš dobré rozlišení. Tak snad na tom ještě zapracují. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top