skip to Main Content
encyklopedie

Jak získat zpětný odkaz z Wikipedie? Není to tak složité, když víte, jak na to

Wikipedie je jeden z první desítky autoritativních webů na světě, jedná se tedy o jedno z nejlepších míst, kam svůj zpětný odkaz umístit. Proto se vám v tomto článku pokusím vysvětlit, jak to provést a co udělat pro to, aby odkaz na stránce zůstal, pokud možno navždycky.

V roce 2007 Wikipedie z důvodu spamování odkazy začala používat tag nofollow (rel=“nofollow“), který má po připsání do odkazu způsobit, že se pro vyhledávače (Google, Seznam) takto upravené odkazy stanou naprosto bezcennými. Není tomu tak, mnohé studie a testy ukázaly, že i nofollow odkazy jsou důležité. Zejména z autoritativních webů takový odkaz může přinést i relativně zajímavou návštěvnost.

Hned v úvodu bych měl zmínit, že nikdy nic není jisté, ať se snažíte sebevíc, ne vždy vše vyjde na 100 %. Já osobně mám se získáním odkazů z Wikipedie přibližně 70% úspěšnost. Hodně záleží na konkrétním editorovi, který má danou sekci Wikipedie na starost, a také na tom, jak agresivní jste byli při získání odkazu. Prostě a jednoduše, i když svou práci odvedete kvalitně, existuje pravděpodobnost, že vám odkaz smažou.

Jako druhou věc by bylo dobré říci, že je zbytečné snažit se umístit odkaz na MFA/minisite weby a weby s prakticky nulovým přínosem pro uživatele. Tyto odkazy většinou neprojdou, neztrácejte s nimi proto čas.

Pro ilustraci postupu považuji za nejlepší použít reálný příklad, budu tedy umisťovat odkaz právě na Včeliště.

 • Nejlépe je si najít stránku na Wikipedii, která ještě neexistuje, respektive není vytvořena, a tu vytvořit, také je možné využít takovou stránku, kde wikipedie hlásí „Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.“ Samozřejmě je možné editovat i stránky, které už existují, ale je to složitější a musíte přispět kvalitním obsahem (to byste však měli tak jako tak J)
 • Pro účely vysvětlení jsem si našel stránku, která existovala, ale nebyla moc obsáhlá. Jedná se o stránku pod heslem „Korektor“(https://cs.wikipedia.org/wiki/Korektor)
 • Když máme vybranou stránku, kam chceme umístit odkaz, měli bychom editovat obsah této stránky a přidat na ni další informace… Ale co tam psát? Většinou stačí otevřít podobné heslo a inspirovat se jeho obsahem, v tomto případě je vodné třeba heslo „Copywriter“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Copywriter).
 • Důležité je hlavně být přínosní, musíte počítat s tím, že informace, které na Wikipedii dáte, budou číst lidé, kteří čekají pravdivé a ověřené informace.
 • Nyní přichází na řadu důležitá část, kterou je vložení odkazu. Osobně doporučuji dávat odkaz jako referenci v článku. Proto se snažte řádně odkázat na všechny zdroje, ze kterých jste čerpali, případně i externí odkazy, které dané téma rozšiřují. V našem případě jsem tedy využil článek, který jsme měli na blogu Včeliště, a to „10 předpokladů k tomu, aby z vás byl dobrý korektor“ (https://vceliste.cz/obsahovy-marketing/10-predpokladu-k-tomu-aby-z-vas-byl-dobry-korektor/), pokud takový článek nemáte, tak si ho klidně můžete napsat a odkázat na něj ‑ čím více zdrojů, tím lépe!
 • A nyní zbývá už jen čekat a sledovat, jestli váš odkaz projde přes editora.

Co nedělat:

Určitě nedělejte to, že si najdete jakékoliv heslo a prostě do editovaného textu hodíte svůj odkaz. Tato taktika je neúčinná a hrozí vám, že se vaše IP adresa dostane na tzv. black list a už si nikdy žádné heslo nezeditujete.

Pokud vám editor odkaz smaže, nesnažte se natruc mazat celý článek, ani se s editorem nehádejte, nemá to cenu. Namísto toho buďte rádi, že jste alespoň trošku přispěli komunitě a lidem, kteří se o Wikipedii starají, a samozřejmě hlavně těm, kteří Wikipedii využívají jako zdroj ověřených informací.

Na co pozor:

I Wikipedie má sem tam nějakou mouchu, slyšel jsem například o tzv. kupování odkazů (kdy zaplatíte přímo nějakému editorovi Wikipedie). Osobně s tímto neduhem nemám reálnou zkušenost, ale vůbec to nedoporučuji. Většinou zaplatíte dost peněz a v podstatě bez užitku, protože stejně nikdy nemáte jistotu, jak dlouho tam váš odkaz vydrží.

Nyní už mi zbývá jen popřát vám spoustu nových hesel na Wikipedii, kde se sem tam objeví nějaký váš odkaz!

Sdílejte:

13 komentářů k zobrazení

 1. V našich končinách Wikipedia určite má potenciál, do budúcnosti rátam aj ja s jeho využitím. Česká mutácia je na tom o čosi lepšie (resp. z pohľadu marketéra o čosi horšie), ale na slovenskej sú mnohé heslá spracované veľmi skromne.

 2. V našich končinách Wikipedia určite má potenciál, do budúcnosti rátam aj ja s jeho využitím. Česká mutácia je na tom o čosi lepšie (resp. z pohľadu marketéra o čosi horšie), ale na slovenskej sú mnohé heslá spracované veľmi skromne.

 3. Tomáši: to já netvrdím, že to tak není, dokonce to zmiňuji i v článků, ať to některé weby ani nezkoušejí.

  Ľubomíre: Děkuji za upozornění, na slovenskou wikipedii jsem se nyní díval a máte to tam skromnější, méně hesel apod., což je samozřejmě škoda, každopádně i na české wikipedii můžete nalézt odkazy na slovenské weby.

 4. Tomáši: to já netvrdím, že to tak není, dokonce to zmiňuji i v článků, ať to některé weby ani nezkoušejí.

  Ľubomíre: Děkuji za upozornění, na slovenskou wikipedii jsem se nyní díval a máte to tam skromnější, méně hesel apod., což je samozřejmě škoda, každopádně i na české wikipedii můžete nalézt odkazy na slovenské weby.

 5. Ja stále iba uvažujem či nofollow odkazy sú prínosom alebo nie, kedysi som si myslel že rozhodne áno ale teraz trochu prehodnocujem tvrdenia. Prínosne určite sú z hľadiska, že môžu priviesť návštevnosť, ale či dávajú aj nejaké seo bodíky to neviem. Ale odkaz z wikipedie sa vždy ráta.

 6. Ja stále iba uvažujem či nofollow odkazy sú prínosom alebo nie, kedysi som si myslel že rozhodne áno ale teraz trochu prehodnocujem tvrdenia. Prínosne určite sú z hľadiska, že môžu priviesť návštevnosť, ale či dávajú aj nejaké seo bodíky to neviem. Ale odkaz z wikipedie sa vždy ráta.

 7. Na wikipediu už som rezignoval, tvoril som tam viac tém, napísal kvalitný a obsiahly obsah bez externých odkazov v texte, len s interným prelinkovaním na wiki heslá. Jediný odkaz bol v referenciách, odkaz rozširoval danú tému, bol by prínosom pre čitateľov a na odkazovanom webe nebola ani jedna reklama. Články si vždy nechali bez zmeny, akýkoľvek odkaz na referencie zmazali.

 8. Na wikipediu už som rezignoval, tvoril som tam viac tém, napísal kvalitný a obsiahly obsah bez externých odkazov v texte, len s interným prelinkovaním na wiki heslá. Jediný odkaz bol v referenciách, odkaz rozširoval danú tému, bol by prínosom pre čitateľov a na odkazovanom webe nebola ani jedna reklama. Články si vždy nechali bez zmeny, akýkoľvek odkaz na referencie zmazali.

 9. Nad Wiki jsem nikdy jako zdrojem zpětného odkazu nepřemýšlel, takže minimálně hodně podnětný článek. Já měl vždycky za to, že zdroje může být jen odborná literatura a podobně. U nezaložených stránek ale nevidím důvod, proč by to nešlo, takže zkusím :).

 10. Ďakujem za inšpiráciu, možno by to chcelo článok aktualizovať? Ak to vôbec ešte dáva zmysel, lebo keď tak kontrolujem wiki, tak vám ten odkaz na Váš článok vymazali.

  Chápem, že mnoho ľudí to zneužíva a je dobré, ak editori kontrolujú a mažú nevhodné odkazy.

  Ale napr v tomto prípade mi to príde predsa len dosť prehnané – vzhľadom k tomu, koľko ste si dali s tým prácu a vytvorili im na wiki v podstate hodnotný encyklpedický záznam, tak Vám ten odkaz mohli nechať…

  Nuž ale potvrdzuje to zatiaľ skúsenosť mnohých z nás.. My sme dokonca písali o historických nástrojoch s pomocou historických nákresov a pod, ktoré nie je žiadna sranda zohnať, a aj to sa zdalo editorom asi nedostatočne unikátne a hodnotné…

  1. Dobrý den, Martine. Je pravda, že článek je staršího data a situace se změnila. O odkazy z Wikipedie je nutné se starat, jako o všechny ostatní, a to jsme z různých důvodů v těchto případech nedělali. I proto nejspíš na stránkách neexistují. Také je pravda, že Wikipedie preferuje spíše zdrojování z tištěných zdrojů. Nicméně si myslím, že tato strategie pořád funguje, i když třeba ne s takovou úspěšností. Chce to jen více úsilí nebo jiná témata – a především velice dobrý zdroj, který si obhájíte před editory encyklopedie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top