skip to Main Content

Proč byste měli mít rychlý web

Jestliže jste si dali pořádnou práci se všemi kroky vedoucími ke správně vytvořenému webu, tak by byla škoda rychle odbýt pár posledních kroků na závěr. Někomu se můžou zdát nedůležité, ale myslíte-li to se svým webem opravdu vážně, pak byste je neměli zanedbat. V tomto článku vám popíši, proč byste se měli zajímat o rychlost svého webu. Rychlost načítání webu je totiž jedním z důležitých faktorů on-page optimalizace, a proto si jej dnes rozebereme podrobněji. Pojďme společně na to.

Co to rychlost webu je a co ji ovlivňuje?

Rychlost webu je jedním z on-page faktorů optimalizace pro vyhledávače. Rychlost tedy nejen ovlivňuje celkový návštěvnický prožitek z vašeho webu, ale je i jedním z více jak 200 faktorů, které Google i další vyhledávače používají v algoritmu výpočtu pozic konkrétních stránek ve výsledcích vyhledávání. Je-li váš obor konkurenční a chcete-li mít lehce konzumovatelné a vysoce hodnocené stránky ve vyhledávačích, rychlost své stránky byste neměli podceňovat. Můžeme tedy říct, že rychlost webu nějakým způsobem souvisí s pozicemi stránek ve vyhledávačích a ovlivňuje množství organické návštěvnosti z vyhledávačů na váš web a tím i šance na vyšší konverzní poměr (přivádíte-li na web správně cílenou návštěvnost). Co tedy rychlost vaší stránky nejvíce ovlivňuje?

Spolehlivý hosting

Jedním z nejdůležitějších faktorů rychlosti webu je vhodně zvolený hosting. Cílíte-li na českou návštěvnost, tak by se i server, na kterém budete mít umístěné své stránky, měl nacházet v České republice. Dále nepodceňujte rychlost zařízení, které si pronajímáte. Obecně by se dalo říct, že je důležité synchronizovat technologie použité při tvorbě stránky s výkonem hardwaru, na kterém je budete mít. Hledáte-li spolehlivý a ověřený hosting, který má silné zázemí v České republice, doporučujeme vám hosting Wedos.

Rychlost webu velmi záleží na hostingu

Nejdůležitější faktorem však je, aby váš hosting neměl časté výpadky. Pokud by váš hosting měl časté výpadky, tak by web z hlediska vyhledávače mohl být shledán jako nespolehlivý a vy byste kvůli tomu mohli být postiženi. Cílem vyhledávačů je posílat návštěvnost na co nejspolehlivější stránky. A web, který se v SERPu objevuje nahodile, není vzorem spolehlivosti.

Než se rozhodnete své webové stránky umístit na hosting, tak se určitě ujistěte, jak moc spolehlivý hosting je. Zajímat by vás měla historická dostupnost hostingu a v praxi si rozhodně vyzkoušejte dostupnost běžících projektů a rychlost jejich načítání. Pokud už své stránky někde máte a s hostingem nejste spokojeni, tak neváhejte a stránky přesuňte jinam. Kvůli pár korunám ušetřeným za hosting byste mohli přijít o zakázky za tisíce.

Historická dostupnost většiny českých a slovenských hostingů je například hezky viditelná na webu mereni.kyblsoft.cz. Přehledný seznam můžeme dobře filtrovat a před zvolením nějakého českého hostingu není jeho prohlédnutí rozhodně na škodu.

Obrázky v rozumné kvalitě a velikosti

Máte rádi veliké a kvalitní obrázky? Já také, ale pozor na to, abyste jimi nezpomalovali chod vašich stránek. V náhledových obrázcích používejte obrázky odpovídající velikosti. Pokud je na vaší stránce galerie, tak zobrazujte pouze optimalizované obrázky v odpovídající kvalitě. Do kategorie obrázků by mohl spadat i neprofesionálně vytvořený a neúsporný grafický návrh webu. Ohlídejte si grafika a kodéra. Co nemusí být nakreslené, vytvořte pomocí CSS.

Přehlcení reklamou

Nejenže reklama vaše návštěvníky obtěžuje, ale také zpomaluje váš web. Nejsou‑li konverzní cíle webu čistě reklamního charakteru, měli byste se přehlcení reklamou rozhodně vyvarovat. Vždy se snažte spočítat, zda se vám reklama na webu vyplatí více než rychlý a prozákaznický web bez reklamy. Není‑li web tvořen výhradně pro účely reklamy, tak ji využívat příliš nedoporučuji. Případně pouze v citlivé formě, která neprodlouží dobu načítání stránek.

Přehlednost a velikost kódu

Dalším z faktorů, který ovlivňuje rychlost stránky, je velikost a optimalizace zdrojového kódu stránky. Vaším cílem by měl být přehledný kód, který zbytečně nezatěžuje stránky, databázi ani server.

Pluginy a widgety ve WordPressu

WordPress je úžasný nástroj a díky více jak 20 000 dostupným pluginům i velice flexibilní. Můžete díky němu snadno vybudovat jakýkoliv web – podívejte se, jak si založit na WordPressu vlastní stránky. Různé (často i amatérské) pluginy si ale vybírají svou velkou daň, a tou je nižší rychlost vaší stránky. Čím více pluginů ve svém WordPressu používáte, tím je stránka pro vyhledávače horší pro procházení. Zdrojový kód je plný nepotřebných úseků, a proto je dobré se před užitím pluginů opravdu zamyslet. Položte si otázku: „Opravdu plugin potřebuji?“ nebo „Vyplatí se mi plugin používat za cenu pomalejšího webu?“

Další střípky kódu, které kradou rychlost

Mezi další věci, na které byste se měli soustředit, patří různé affiliate kódy, přihlašovací formuláře, analytické kódy a podobné prvky. Jsou to všechno milisekundové položky v rychlosti vaší stránky, ale jste-li opravdu rychlostní fanatik, měli byste svůj zrak upnout i k těmto „požíračům“ rychlosti načítání.

Zjistěte si rychlost načítání svého webu

Jaké nástroje ke zjištění rychlosti můžete používat? Zjistit rychlost své stránky můžete například pomocí nástroje Webpagetest.org. Nástroj je zdarma, a tak nic nebrání jeho využití. Z dalších zajímavých nástrojů, které používám, bych rád vyzdvihl Loadimpact (ukazuje rychlost vaší stránky v případě neobvyklého zatížení) a Pingdom. Oba dva nástroje jsou taktéž zdarma.

 

Webpagetest - zjistěte si rychlost načítání

V nástroji Webpagestest.org se dozvíte, jaké prvky stránky trvají k načtení nejdéle nebo jaké se nedaří načíst vůbec. Do několika minut od spuštění testu vám bude k dispozici detailní přehled týkající se rychlosti vašeho webu. Důležitá je zejména informace, jak dlouho trvá první načtení a za jak dlouho se stránka načte v opakovaném procesu. Opakované načtení bývá často mnohem rychlejší, protože se již některé části stránky uloží do paměti vašeho prohlížeče.

Obecně lze říci, že opakované načtení stránky by mělo být maximálně do 5 sekund, jinak uživatel lehce pozná, že stránky jsou pomalé a vyhledávač to zjistí zrovna tak.

Závěr

Soustředíte-li se v tvorbě nového webu na rychlost stránky, tak byste měli mít na paměti jedno základní pravidlo: nepoužívejte to, co opravdu nepotřebujete. Všechny pluginy, které vám přijdou zbytečné, vymažte. Náhledové obrázky používejte v co nejmenší verzi. Zkuste se držet pravidla – méně je více. Usnadníte tak prohlížení stránek vašim návštěvníkům. Není nic horšího než kvalitně vybudovaný web, kde jsou všechny on-page faktory optimalizace v pořádku, ale stránky se ve výsledku zoufale pomalu načítají.

Tento článek byl naposledy aktualizován 23. 11. 2016 Josefem Řezníčkem. Původní článek napsal Tomáš Procházka 30. 4. 2013.

Sdílejte:

Konzultant Včeliště.cz se zaměřením na obsahové strategie, copywriting a SEO. Více o něm naleznete na Impleo.cz nebo sledujte jeho Twitter a Google+

4 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top