skip to Main Content
clanek_jasnynavod_hezkestranky

Jasný návod, jak vytvořit kvalitní a hezké webové stránky bez programátora a téměř zdarma

Chcete si vytvořit vlastní web? Nemusíte najímat programátora ani grafika. Zvládnete to sami. Stačí, když budete vědět, co všechno a hlavně jak je potřeba udělat. Sepsali jsme návod v dnešním článku, který vám bude perfektním pomocníkem a průvodcem krok za krokem. Tipy navíc doplňují skvěle zpracovaná videa, která vám proces názorně osvětlí.

Nezáleží na tom, zda potřebujete založit úplně nové stránky, nebo jen rozšířit ty stávající o další část v podobě blogu či magazínu. S naším postupem to bude v každém případě snadné. Některé části budete muset zařídit sami, ale nebude vás to stát téměř nic. Pomocí návodu níže vytvoříte vlastní web či blog za pár minut.

Pro koho bude tento návod maximálně přínosný?

 • Pro všechny, kteří používají nějaký webový systém (např. pronajatý nebo koupený e-shop) a chtějí začít provozovat blog či magazín.
 • Pro všechny, kteří chtějí využít obsah jako prodejní nástroj, ale nevyhovuje jim předpřipravené řešení (např. blogspot.com, estranky.cz) bez možnosti větších úprav.
 • Pro všechny, kteří chtějí mít web, u kterého kdykoliv a jednoduše upraví vzhled či nejrůznější prvky, aniž by museli umět programovat nebo investovat tisíce do práce odborníků.
 • Pro všechny, kteří chtějí mít web postavený na osvědčeném redakčním systému dostupném zdarma – WordPress, na kterém běží v současnosti většina domácích i světových stránek včetně Včeliště.cz.
 • Pro všechny, kteří chtějí prezentovat své služby nebo prodávat na internetu, ale místo placení desetitisíců korun za systémy, které stejně nenabízí všechny funkce WordPress, raději vloží prostředky do přípravy obsahu a propagace

Dvě základní věci, bez kterých se neobejdete

1. Hosting

Aby mohl web běžet, potřebujete hosting – prostor na serveru, kde budou lidé prohlížet vaše stránky. Možná máte vlastní server a instalaci WordPress zadáte jako úkol svému programátorovi. Mělo by mu to odhadem zabrat zhruba jednu hodinu i se základním nastavením. Nebo si založíte nový za pár korun a WordPress nainstalujete automaticky jedním kliknutím, jak můžete vidět ve videu níže. To si detailněji probereme dále.

2. Doména

Dále si musíte obstarat doménu – internetovou adresu stránek. Buď už nějakou máte zakoupenou a pak jen stačí nasměrovat ji u registrátora domén na nový hosting. Doména slouží k tomu, aby po zadání adresy zobrazovala obsah z vašeho hostingu. Jestliže doménu zatím nemáte, můžete si ji zakoupit, jen musí být volná. To si ověřte např. na stránce volnedomeny.cz. Konkrétní postup nákupu uvádíme v textu dále a v doporučených videích.

Založení stránek na subdoméně

Kromě domény druhého řádu můžete využít i doménu třetího řádu – subdoménu (tzn. magazin.vasedomena.cz). Tato možnost je vhodná právě pro blog, kterým doplníte svou existující internetovou prezentaci. Lze pro ni použít stávající i nově pořízený hosting. Velkou výhodou takového oddělení blogu je snadná měřitelnost v Google Analytics, kde lze výsledky blogu jasně odlišit od hlavního webu. Získáte tak skvělý přehled o tom, co vám tvorba obsahu v magazínu či blogu přináší.

Nový web v adresáři

Pokud nechcete řešit nákup domény, nabízí se ještě jeden způsob, jak provozovat např. blog či magazín. Vy nebo váš programátor vytvoříte na současném hostingu nový adresář (např. nový blog), do kterého nainstalujete WordPress. Nebo si pomocí našeho návodu založíte pro tento adresář hosting nový. Adresa pak bude vypadat takto: vasedomena.cz/novyblog/.

Tipy na nejlepší pluginy a šablony pro WordPress

Připravili jsme pro vás přehled osvědčených a spolehlivých pluginů, které váš web ochrání, zrychlí nebo třeba zviditelní ve vyhledávačích. Kromě toho vám v bonusovém obsahu poradíme, kde najdete šablony zdarma. Dáme také tipy na to, co dělat, když se vám ani jedna z nich nelíbí.

3+1 krok k vytvoření nových stránek na WordPress

Již jsme uvedli dvě základní ingredience pro tvorbu vlastního webu. Nyní přejdeme k jednotlivým krokům, které vás dovedou k požadovanému výsledku, novým stránkám. Aby šlo vše hladce, předpokladem je dobrá znalost internetového prostředí. Žádné jiné znalosti či dovednosti nejsou potřeba.

V postupu počítáme s tím, že budete kupovat doménu a zakládat nový hosting. Ve videích jsou ale vysvětleny i další možné situace.

1. Připravte si doménu

Výše jsme nastínili, jaké existují možnosti ohledně domény. Teď si probereme, jak ji zakoupíte.

 • Přejděte na volnedomeny.cz a vyberte si z dostupných domén. Pokud zvažujete nějaké obecné slovo, s velkou pravděpodobností už nebude volné. Je třeba zkoušet různé variace, jednotné, množné číslo, přívlastky apod. Pro český projekt volte koncovku .cz.
 • Pokud je doména k dispozici, klikněte na jednoho z nabízených registrátorů. My doporučujeme léty prověřený Wedos.

Doménu si pořiďte také v případě, že chcete blog provozovat na subdoméně či ho rozběhnout v adresáři.

Tip: Podívejte se na praktické video, ve kterém se dozvíte, jak vybrat, zaregistrovat či přesměrovat doménu nebo subdoménu.

2. Založte hosting

Skvělé, doménu máte zakoupenou. Teď přichází na řadu hosting, tedy pomyslný prostor pro umístění vašich stránek. Poskytovatelů webhostingu je nepřeberné množství, ale když chcete spolehlivost a jednoduchost, zvolte Wedos. Pro WordPress hosting je ideální.

Se speciálním kódem ve tvaru W50A dokonce získáte slevu 50 %. Nebo lze místo tohoto kódu využít akci, kdy si k hostingu zcela zdarma zaregistrujete .cz doménu. Takže byste vůbec nemuseli řešit první popisovaný krok. Případný bonus k nákupu hostingu si vyberete při objednání.

Tip: Pořád tak trochu váháte, jak hosting založit? V tomto videu je vše srozumitelně a návodně popsáno.

3. Nainstalujte WordPress

Předposledním krokem v tomto návodu na založení blogu nebo webové stránky nejrůznějšího zaměření je instalace redakčního systému WordPress. Můžete ji obstarat ručně v případě, že umíte pokročile obsloužit hosting, MySQL databázi atd. Obvykle bude lepší využít automatický způsob.

Když si objednáte hosting od Wedos, nainstalujete WordPress jedním kliknutím. V zákaznické sekci vyhledejte u detailu daného hostingu položku „instalátor aplikací“, vyberte WordPress a vytvořte instalaci. Jakmile bude dokončeno, obdržíte informační e-mail, případně můžete stav sledovat ve svém účtu u Wedos.

Když se následně přihlásíte do redakčního systému, zpravidla vám nabídne aktualizaci na nejnovější verzi. Důrazně doporučujeme aktualizace nepřehlížet. Vývojáři WordPress neustále vylepšují, a to nejen z hlediska funkčnosti, ale zejména bezpečnosti.

Tip: Ještě než se do toho pustíte, zkoukněte video návod, jak nainstalovat WordPress.

4. Nastavte WordPress pro bezproblémové používání

WordPress už máte připravený a teď vás čeká úprava vzhledu a rozložení stránek, instalování užitečných pluginů a vkládání obsahu. Zajímá vás, jaké šablony můžete použít? Chcete se vyznat v pluginech a zvolit ty nejlepší pro zabezpečení i SEO? Neváhejte a stáhněte si ZDARMA bonusový obsah, ve kterém vám přinášíme tipy na doporučené a vyzkoušené šablony a pluginy.

Tipy na nejlepší pluginy a šablony pro WordPress

Připravili jsme pro vás přehled osvědčených a spolehlivých pluginů, které váš web ochrání, zrychlí nebo třeba zviditelní ve vyhledávačích. Kromě toho vám v bonusovém obsahu poradíme, kde najdete šablony zdarma. Dáme také tipy na to, co dělat, když se vám ani jedna z nich nelíbí.

Jak jste se díky tomuto článku mohli sami přesvědčit, založit web nemusí být vůbec složité. Když využijete náš jasný návod, zaručujeme vám, že s výsledkem budete spokojeni. Potřebujete mít jen představu o tom, jaké stránky chcete vytvořit, finance na doménu a hosting (zhruba 500 Kč na rok) a pár minut času na základní instalace a nastavení. A pak už zbývá jen naplnit web zajímavým obsahem, který návštěvníky zaujme.

Sdílejte:

Zakladatel projektu Včeliště. Pracuje na mnoha českých i zahraničních projektech, pro které zajišťuje optimalizaci pro vyhledávače.

17 komentářů k zobrazení

 1. Stáhnul jsem si dokument. Kouknul na šablony. Na první pohled vypadají pěkně. Ale když se podívám na dema, tak ani jedna nemá HTML psané slušně z pohledu SEO. To, že je v kodu spousta JS, který by měl být v externích souborech – budiž. Ale to, že žádná ze šablon nemá ve svém demu na homepage H1, to už je na pováženou, ne?
  Nemám pořádné praktické zkušenosti s WordPressem zatím, nemám zkušenosti s moderními designy, takže se možná ptám jak blbec. Ale docela mě fakt překvapilo, že všechny šablony, které doporučujete, a které jsou asi jinak fakt kvalitní, tak na SEO kašlou. To je normální ve světě WP šablon? Nebo kde je problém?

  1. Technické nedostatky webu i trochu větší kód hrají nějakou roli při SEO, ale vyhledávače si poradí v dnešní době i s náročnějšími weby, delším kódem, i třeba s chybami v HTML. Dopourčované šablony máme ověřeny a zobtrazují se dobře ve vyhledávačích. To neznamená, že by nešly zlepšit. Nic není dokonalé, ale poměr cena/výkon je úžasný.

  1. Dobrý den Ivano,
   používáme WordPress – jeho výhoda je v otevřenosti (jedná se o opensource) a také v komunitě, díky které máte výběr z nepřeberného množství rozšíření a šablon samotných 🙂

 2. Dobrý den,

  chtěla bych vytvořit web a žádné zkušenosti nemám. Proto jsem se rozhodla pro WordPress. Myslela jsem si, že to dneska jenom prolítnu, jak to vůbec vypadá, ale nějakým záhadným způsobem jsem si začala u nich registrovat doménu :-). Za hosting na rok chtějí 1000 Kč, není to nějak moc a nemám si ho udělat jinde? Případně, když se ho rozhodnu vylepšit a upgradovat (třeba přidat PayPal funkci), lze to vůbec? Z toho co vím, je název stránky hoodně důležitý. Nabídli mi jméno v podstatě jaké jsem chtěla, s tím, že koncovka bude .tours
  Je to ok nebo mám zkoušet třeba něco s .com?
  Chat asi nemají, že? Nikde jsem ho nenašla.
  Když tak o tom přemýšlím, možná jsem začala blbě, asi bych si nejdřív měla připravit obsah a obrázky.
  Díky za Váš čas pro úplného začátečníka.

  1. Nevím bohužel o jakém hostingu mluvíte. I wordpress nabízí nějaký svůj hosting, ale ten tu my nedoručujeme. Jak vybrat doménu píšeme zde: https://vceliste.cz/seo/jak-vybrat-vhodny-nazev-domeny/ . Pro český projekt doporučuji .cz.
   Hosting nenabízí chat ani jiné aplikace většinou, pouze diskový prostor. Chat a jiné aplikace jsou až součástí webových stránek, například i platba PayPalem je věc, kterou můžete rozchodit na jakémkoliv hostingu.

 3. Dobrý den,
  mám zkušenosti s provozem webu s red. systémem Word Press, ale po technické stránce jsem samouk začátečník a ráda bych si založila další web pro jinou nekomerční společnost. Moc děkuji za Váš článek a jen bych se ráda doptala:
  – kolik tedy stojí roční provoz webu (např. pokud si udělám nový webohosting přes WEDOS a zatrhnu doménu zdarma, zaplatím 300,-Kč za provoz (tj. 25,- měsíčně) a příští rok opět pouze 300,-Kč za hosting?)
  – nabízí se také možnost využít hosting spolupracující organizace, která si stránky nechala jednorázově vytvořit. Jak ale udělám novou doménu na jejich hosting (např. co vše je třeba znát, je potom třeba odvádět jen poplatek 300,- za novou doměnu .cz?)

  1. Zdravím,
   Je to jak píšete, ale s tím rozdílem, že další roky budete muset platit i za prodloužení domény, nejen za hosting. na webu wedosu mají aktuální ceník, kolik stojí pronájem domény na rok. Tj. neplatíte za ní jen první rok.
   Pokud využíváte jiný hosting, musí mít možnost hostovat více domén. Například Weods to umí, hosting se jmenuje Multihosting: http://vceliste.cz/wedos .

   1. Zdravím Pepo,
    s multihostingem na WEDOSu to zase tak jednoduché není a má to jeden háček. Můžete mít sice na jednom hostingu hostováno více domén , ale pozor na následující fakta:

    1) V ceně hostingu je zdarma jeden alias, na kterém lze mít pověšeny jiné stránky – ten alias může být zcela jiný web nebo jen jiná doména, směřující na stejný web.

    2) Další aliasy už jsou zpoplatněny a to tzn. službou navíc „Neomezený počet aliasů“ v ceně tuším 58 Kč/měsíc + DPH

    3) Není to čistokrevný multihosting – pozor na to. Pro mailboxy to neplatí -tam se to chová jen jako alias, takže info@domena1.cz a info@domena2.cz pak směřují do stejné schránky.

    4) Uživatel nesmí zůstat neinformován o rizicích takovéhoto multihostingu – pokud na nich provozuji neaktualizované weby na CMS a díky chybám v CMS dojde k napadení jednoho webu, tak je riziko, že se útočních dostane i na ty ostatní weby. Totéž platí i v případě, že dojde k prolomení hesla na centální FTP účet – tím se dostane úplně všude – takže je na místě ostražitost a nutnost starat se o web nejen po obsahové stránce, ale i po té stránce technické a bezpečnostní.

 4. Dobrý den,
  jsem absolutní začátečník. Nicméně tvořím web. stránky pro svou firmu. Nejde mi, ale přiřadit stránce určité podstránky. Když dám vytvořit stránku pak jí přiřadím nadřazenou stránku stejně se pak nic neděje a stránku nenajdu.

 5. Dobrý den,

  můžete mi prosím poradit? Při instalaci vše probíhalo v pořádku až do bodu nastavení nové aplikace po kliknutí na WordPress. Když pouze potvrdím zadané, server mi napíše, že doména nesměřuje na tento webhosting. Tak trochu nevím, co dál.
  Děkuji za radu pokud rozumíte mojí zprávě.
  Katka

  1. Zdravím Katko,
   s tímto vám asi neporadíme, doporučuji obrátit se na zákaznickou podporu hostingu. Problémů může být víc, napadá mě například chyba v nastavení DNS domény, nebo nějaká chyba databáze, či hostingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top