skip to Main Content

Dobrý den, pane inženýre – aneb jak na akademické tituly a vědecké hodnosti?

Podle posledních průzkumů Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK bude mít do roku 2017 vysokoškolské vzdělání více než polovina mladých osob ve věku 25 až 34 let. Pokud i vy studujete vysokou školu nebo máte ve svém okolí někoho, kdo je jejím úspěšným absolventem, jistě občas zauvažujete nad tím, jak se vlastně jednotlivé tituly správně píšou a které z nich je vhodné psát před jménem nebo za ním.

V dnešním „mini-jazykovém“ okénku se nebudeme probírat množstvím pouček a gramatických jevů, ale zaměříme se na praktické psaní titulů. Věřím, že vám bude toto krátké shrnutí malou pomůckou a tahákem v případě, že si nebudete vědět v rámci této problematiky rady.

Obecná pravidla

Pravidla pro pořadí titulů nejsou striktně vymezena v žádné jazykové příručce, vysokoškolském zákoně ani v Pravidlech českého pravopisu. V našich podmínkách však existují jisté ustálené zásady, které jsou respektovány a považovány za správné. Obecně platí, že vyšší tituly píšeme před těmi nižšími a že na čestné první místo zařazujeme ten nejvyšší doposud získaný titul. V případě, že získáte rovnocenné tituly, je přímo u samotného jména vhodné napsat titul, který jste získali jako první v pořadí.

Jak na složitější případy

Ovšem tato problematika se nám trošku komplikuje v případě, že vystudujete například dva magisterské tituly na dvou odlišných školách, nebo že na jedné škole získáte titul, který bude vyšší než váš doposud získaný titul na jiné fakultě. Pojďme si proto uvést pár příkladů pro lepší pochopení:

 • Martin Svoboda – jako muž odvážných činů a velkých plánů započal svou kariéru na právnické fakultě, na které dosáhl akademického titulu Mgr., proto bude zápis jeho jména vypadat následovně: Mgr. Martin Svoboda
 • V případě, že k magisterskému titulu během let „přidá“ ještě titul Ing., bude moci užívat tituly oba dva a zápis jeho jména bude vypadat takto: Ing. Mgr. Martin Svoboda
 • Pokud bude pan Svoboda studovat na jedné škole dvě různé fakulty a z obou získá magisterský (nebo jiný) titul, může si před jméno psát oba dva nebo pouze jeden. V případě první možnosti doporučujeme tento zápis: Ing. & Ing. nebo Mgr. et Mgr.
 • Pan Svoboda je pilný student a na právnické fakultě získal také titul JUDr., který je vyšší než jeho doposud získaný titul Mgr. Zápis jeho jména nyní proto bude vypadat takto: JUDr. Ing. Martin Svoboda
 • A pan Svoboda svého studia stále nenechává. Současnou sbírku titulůnyní obohatil o doktorský titul Ph.D., který je též někdy označován jako „velký doktorát“. Tento titul je však nutné uvádět za jméno, proto se z pana Svobody nyní stane JUDr. Ing. Martin Svoboda, Ph.D.
 • Hodlá pan Svoboda studovat dál? Výborně! Pak bude s největší pravděpodobností „pokukovat“ po titulu doc. Jeho jméno bude proto nyní vypadat následovně: doc. JUDr. Ing. Martin Svoboda, Ph.D.
 • A svou úspěšnou kariéru hodlá pan Svoboda určitě zakončit profesurou. Po jejím obhájení se z něj stane prof. JUDr. Ing. Martin Svoboda, Ph.D.

Jaké tituly píšeme před jménem a za ním

Níže můžete vidět správný zápis vysokoškolských titulů a také jejich umístění:

 • akad. arch. – akademický architekt – titul psaný před jménem
 • akad. mal.  – akademický malíř – titul psaný před jménem
 • akad. soch. – akademický sochař – titul psaný před jménem
 • Bc. – bakalář po tří/čtyřletém studiu – titul psaný před jménem
 • BcA. – bakalář umění po tří/čtyř letém studiu – titul psaný před jménem
 • CSc. – kandidát věd, dříve udílený titul psaný před jménem
 • DiS. – diplomovaný specialista – titul psaný za jménem              
 • doc. – docent – titul psaný před jménem           
 • Dr. – doktor – titul psaný před jménem                              
 • Dr.h.c. – čestný doktorát – titul psaný za jménem
 • DrSc. – doktor věd – dříve udílený titul psaný za jménem
 • DSc. – doktor věd – titul psaný za jménem
 • emer. prof. – emeritní profesor – titul před jménem                   
 • Ing. – inženýr – titul psaný před jménem
 • Ing. arch. – inženýr architekt – titul psaný před jménem                            
 • JUDr. – doktor práv – titul psaný před jménem               
 • MDDr. – doktor zubní medicíny – titul psaný před jménem
 • MgA. – magistr umění – titul psaný před jménem                         
 • Mgr. – magistr – titul psaný před jménem         
 • MVDr. – doktor veterinární medicíny – titul psaný před jménem
 • PaedDr. – doktor pedagogiky – dříve udílený titul psaný před jménem
 • Ph.D. – doktor – titul psaný za jménem
 • PharmDr. – doktor farmacie – titul psaný před jménem                             
 • PhDr. – doktor filosofie – titul psaný před jménem
 • PhMr. – magistr farmacie – dříve udílený titul psaný před jménem
 • prof. – profesor – titul psaný před jménem      
 • RNDr. – doktor přírodních věd – titul psaný před jménem         
 • Th.D. – doktor teologie – titul psaný za jménem                            
 • ThDr. – doktor teologie – titul psaný před jménem                       
 • ThLic. – licenciát teologie – titul psaný před jménem

Pár slov závěrem

Nyní již víte, jakým způsobem zapisovat jednotlivé akademické tituly a vědecké hodnosti. Víte také to, kam konkrétní titul umístit a jak je to v případě zápisu více titulů najednou. V osobní komunikaci daného člověka oslovujeme vždy tím nejvyšším dosaženým titulem. Pokud při oslovení použijete nižší titul, může to dotyčná osoba brát jako osobní urážku a negativní projev z vaší strany. Zpravidla to tak nebývá, natrefit však můžete na spoustu vzdělanců, kteří si na oslovování vhodným titulem velmi potrpí – přece tolik let nestudovali jen tak pro nic za nic, že? 🙂

Důkazem vysokého vzdělání
je schopnost mluvit o největších věcech nejjednodušším způsobem.

Emerson Ralph Waldo – americký filosof a básník

Nejčastější chyby při psaní

Stáhněte si seznam nejčastějších chyb při psaní a vylepšete tak svůj copywriting.

Sdílejte:

22 komentářů k zobrazení

 1. No s tituly to mám asi takhle…ještě asi před 2 měsíci jsem je neužíval, ani v mailech ani při komunikaci. Dělám ve velké firmě…ani jsem ho neměl uveden v interním telefonním seznamu. Prostě nikde. Pak se ve mně cosi zlomilo…dělal jsem na větší věci a v tiráži byl uveden seznam všech spolupracovníků. Nicméně byl to hlavně můj projekt – jako řešitel. Pak to zpracovával kolega a ani on asi nevěděl, že jsem absolvent dvou vyskochý škol (dělal jsem je zároveň). Takže já tam byl uveden jako jediný „pan“ zatímco další měli svoje ing, Bc, DiS řádně uvedeny. Takže to mě zamrzelo. Takže nyní již jsem trval na zapsání do telefonního sezamu jako Ing. et Ing…jakkoliv to zní blbě. Proběhlo, co jsem čekal, na jedné straně gratulace – že nevěděli že mám VŠ (snad ani můj šéf) natož pak dvě. A samozřejmě spousta poznámek, že se honosím a zveličuji své tituly. Kdepak, jsem skromný člověk a nekoupil jsem si je v Plzni nebo jinde…v mailu je stále neuvádím, pan inženýr“moje jméno“ slyším pravidelně 4x do roka, když dávám krev a vyvolávají mě v Bohunicích k odběru. Titul nedělá člověka a znalosti jsou ubohé. Nedávno se mě jedna čerstvě hotová Ing. dotázala, že jí nejde poslat emailem soubor, že se jí to seká a neví proč. Posílala z mailu @seznam.cz soubor dlouhý 90 MB na jiný seznam mail. Když jsem té „techničce“ sdělil, že takové věci se posílají přes úložiště a né mailem, byla překvapená. Úroveň už asi není taková, jak by člověk čekal…

  1. Dobrý den, Petře. Děkuji za Váš komentář i zajímavou zkušenost. Získání titulu z nikoho lepšího ani inteligentnějšího člověka nedělá – viz Vaše osobní zkušenosti s paní/slečnou inženýrkou  Příjemný den a spoustu pracovních i osobních úspěchů.

 2. Prosím o radu, jak zapsat jméno zaměstnance, který má titul Ing. Jiří Kočár, Ph.D. do firemních seznamů, na něž je požadavek přehlednosti a možnosti rychlého filtrování – tedy požadavek příjmení na prvním místě, jména a pak teprve titulů. Jsme firma, kde je 90% zaměstnanců s titulem.
  Mohlo by být Kočár Jiří, ing., Ph.D. ???
  Děkuji za radu a přeji hezký den. V. Straková

  1. Dobrý den paní Straková,

   toto je velmi zajímavý dotaz a upřímně se Vám přiznám, že si nejsem tak úplně jistá správnou odpovědí. S největší pravděpodobností však bude Vaše konstatování (Kočár Jiří, Ing., Ph.D.) správné. Ověřím jej a dám Vám obratem vědět.

   Také přeji pěkný den,
   Vrablová

  2. Hezký den paní Straková,

   Váš dotaz jsem zaslala odborníkům z knihovny Filozofické fakulty UK a zde je odpověď:

   Dobrý den,

   na váš dotaz není snadné odpovědět. Záleží na tom, k jakému účelu budete seznam používat a v jakém programu ho budete zpracovávat. Některé programy, třeba Microsoft Excel, mohou řadit a filtrovat podle jakéhokoliv kritéria, přičemž nezáleží na pořadí údajů zadaných do jednotlivých sloupců. Ne vždy je také nutné akademické tituly u jmen používat. Pokud ale jde třeba o oslovení, zadání jména do adresy, pořadí titulů je nutné dodržovat podle daných zvyklostí.

   Více o psaní titulů v těchto odkazech:
   http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=782&dotaz=akademick%C3%A9%20tituly
   http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=783

   Snad Vám tato odpověď alespoň trochu pomohla,
   Vrablová

 3. Dobrý den. Mám jednu otázku a to takovou ohledně užívání titulů za jménem. Nenašla jsem vysvětlení užití za jménem CIM a DMS. Tyto označení užívá jeden ze zastupitelů,ale nevím co znamenají.Děkuji a přeji krásný den.Ivana Valtová

 4. Dobrý den,

  jak je to prosím s tituly, pokud vystuduji 2x magisterské studium na jedné fakultě?

  například obor technologie a následně obor materiálového inženýrství?

  I když mám za sebou dvoje státnice, dvě diplomky, v ruce dva diplomy – stále zůstává uveden pouze jeden Ing. titul před jménem, nebo už se zde také uvádí oba dva?

  Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,

   pokud vystudujete dva různé obory na jedné fakultě, můžete si psát před skutečně tituly dva:
   Ing. et Ing Pavel Novák.

   Děkuji za dotaz a přeji pěkný den,
   Vrablová

 5. Dobrý den.
  Mám obdobný dotaz jako pan Pavel. Absolvovala jsem dva odlišné studijní programy v rámci jené fakulty. Shodneme se tedy, že si mohu před jméno psát Ing. et Ing., že? Někde jsem četla, že pokud se jedná o odlišné studijní programy, lze uvádět tituly dva, pokud pouze odlišné obory v rámci jednoho programu, mohu psát juen jeden titul. Bohužel nemohu nikde najít žádnou vyhlášku/zákon, která by to takto definovala. Někde jsem to však četla… Můžete mi poradit s odkazem na věrohodný zdroj, který by nějakou definici pro můj případ poskytoval?

 6. Dobry den, mam anglosasky titul MSc. za menom nostrifikovany univerzitou v CR, kde smiem tento titul oficialne pouzivat. Nikde na internete som nenasiel, ako sa ludia s tymto titulo oslovuju. Niekde som narazil na vyraz ‚magister vied‘. Existuje pre tento titul nejake CS oslovenie ? Dakujem.

  1. Děkujeme moc Veroniko za pomoc. V článku je zmíněno za jménem. Ale pak v souhrnu je opravdu chyba, před jménem. Opraveno. Co dalšího jste objevila, ať to můžeme také opravit, jestli je ve článku ještě něco?

 7. Dobrý den,
  měla bych dotaz na psaní titulů Bc.a Mgr.na téže fakultě, ale na jiném oboru. Dohadovala jsem se, že přeci nelze psát Mgr.Bc., když dotyčný má dohromady odstudováno 5let a ne 7 ( zvlášť bc.titul -3 rok, a zvlášť mgr.-5 let). Jak to tedy je? Může si psát Mgr.Bc?

  1. Dobrý den,

   děkuji za váš dotaz.

   Pokud osoba získala více titulů (na 2 různých oborech a 1 fakultě nebo na 2 odlišných fakultách…), píše se vyšší titul před nižším, např. „Mgr. Bc. Jan Svoboda“, případně se tento nižší neuvádí vůbec. Alespoň takto to naznačuje Ústav pro jazyk český AV ČR.

   I zde ovšem platí podmínka, že vyšší (ve vašem případě magisterský) titul nesmí být výsledkem navazujícího studia daného oboru (což v tomto případě zřejmě není).

   Ve finále ale vždy záleží na vaší vzájemné domluvě.

   Krásný den,
   Vrablová

 8. Dobrý den,

  ráda bych se na Vás obrátila s dotazem, který mě delší dobu trápí. Nejedná se přímo o oslovování lidí s akademickým titulem, ale spíš o použití ve větě v kombinaci s „pan“ či „paní“. Můj dotaz je, zda se tam ono pan/paní má uvádět, následuje-li jméno s titulem. Abych byla konkrétní: je správně: …členkou konkursní komise určuji Mgr. Petru Novou, nebo …členkou konkursní komise určuji paní Mgr. Petru Novou? Já se kloním spíše k té první variantě, ale nevím, jak si to zdůvodnit, je to jen pocit, že s tou paní je to už příliš dlouhé. Na druhé misce vah stojí obava, aby věta bez „paní“ na někoho nepůsobila nezdvořile.
  Děkuji za Váš čas. AZ

  1. Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz, podobný případ řeší IJP u oslovování, kdy podle autorů nejsou oslovení typu Vážená paní doktorko Nováková (tedy užití všech 3 členů oslovení: paní, akademický titul, příjmení) obvyklá. Pokud bychom tedy analogicky vztáhli doporučení na Váš případ, přikláněli bychom se k verzi bez paní.

   Podle článku z časopisu Naše řeč (ročník 78, [1995], číslo 1, s. 36–44) jsou ale trojčlenné kombinace v češtině považovány právě za oficiální a formální, např. paní magistra Nová. Titul pan/paní ale lze při použití akademického titulu s příjmením vynechat.

   Záleží tedy na pisateli, pro který zápis se rozhodne, chybu podle nás neudělá ani v jednom případě.

 9. Dobrý den,
  mám dotaz. Kolegně vystudovala učitelsví pro 1.stupeň Základních škol a získala titul Mgr. Nyní vystudovala učitelství pro střední školy obor matematika a získala titul Mgr. Může nyní používat oba tituly Mgr. et Mgr.?
  Děkuji za odpověď. Iva Strnádková

  1. Dobrý den, jedná-li se o dva shodné tituly, spojujeme je latinskou zkratkou et nebo znakem &, např. Mgr. et Mgr. Jan Novák. Můžete to tedy takto použít, protože se jedná o dvě jednotlivá jednooborová studia.

 10. Dobrý den,
  ráda bych se dozvěděla, jak mám psát své tituly:-). Jako první jsem vystudovala VOŠ a získala titul DiS.. Následně jsem absolvovala bakalářské studium v jiném oboru a začala používat Bc. před jménem a DiS. za jménem. Nyní, s větší pauzou, jsem dokončila magisterské studium. Je to navazující, ale jiný obor než mám Bc., obor shodný s DiS. Je správné nyní používat jen titul Mgr. před jménem a můžu dál psát DiS. za jménem? Nebo mám psát Mgr .Bc. a za jménem DiS.?

  1. Dobrý den, Pavlo, jak uvádí IJP (https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=783), závazná pravidla pro pořadí titulů neexistují. V praxi je běžné uvádět vyšší titul před nižším (Mgr. Bc. Jana Nováková), případně nižší vypustit. Pokud zde Bc. necháte, už tím příjemci naznačujete, že tituly byly získané v různých oborech / na různých školách. Titul za jménem pak také ničemu nevadí (Mgr. Bc. Jana Nováková, DiS.). Ve výsledku ale záleží hlavně na vás, které z titulů chcete u jména mít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top