skip to Main Content

Alternativní popisek obrázku v SEO

Alternativní popis můžete doplnit k jakémukoliv obrázku na svých stránkách. Tento popisek pak pomůže vyhledávačům zjistit, co je na obrázku zobrazeno. Dnešní technologie vyhledávačů zatím neumí poznat, jaká věc je vyfocená na vaší stránce. Přesto vyhledávači můžete v alternativním textu (neboli alt tagu v HTML kódu) popsat, co se na obrázku nachází. Obrázky jsou často důležitou součástí webových stránek, vyhledávač proto logicky chce zařadit mezi faktory ovlivňující výsledky vyhledávání i je, nejen text okolo nich. Pojďme se podívat blíže na alternativní popisek a jeho vliv na optimalizaci pro vyhledávače.

Jak vypadá alternativní text obrázku?

Alternativní text, popisek, nebo také někdy odborně alt tag můžete doplnit v administraci stránek nebo přímo do zdrojového kódu. Například v článku o ostrově Cres na našich ukázkových stránkách máme vloženou fotografii stejnojmenného přístavu Cres. Nejjednodušší HTML kód obrázku by vypadal takto:

<img src=”http://www.ostrovychorvatska.cz/wp-content/uploads/2013/04/cres-croatia-2.jpg”>

Protože vyhledávač neumí zjistit, co je na obrázku a vy mu ve zdrojovém kódu neříkáte nic o tom, co na něm najde (pokud pomineme název souboru cres-croatia-2.jpg, který nějakou informaci předat může), zůstává pro něj obrázek neznámý. Jestliže ale obrázku přidáme alternativní popisek, vyhledávač pochopí, co na obrázku je:

<img src=”http://www.ostrovychorvatska.cz/wp-content/uploads/2013/04/cres-croatia-2.jpg” alt=”Přístav Cres na ostrově Cres v Chorvatsku”>

Díky alternativnímu popisku dokáže vyhledávač zahrnout do obsahu stránek i obrázek. Tím zpřesníte relevanci celé stránky a přidáte do rovnice pro výpočet pozic na klíčová slova další faktor, který na váš web bude mít pozitivní dopad. Nyní už vyhledávač ví, že na vašem webu najde nejen zajímavé informace, ale ty jsou navíc podložené i relevantními fotografiemi.

Jako bonus máte také díky správně vyplněnému alt tagu mnohem větší šanci na zobrazení ve výsledcích vyhledávání obrázků, které mnoha webům přináší nezanedbatelný zdroj návštěvnosti.

O tom, jak důležitý je pro Google alternativní text obrázku, natočil Matt Cutts, zástupce antispamového týmu vyhledávání Google, následující pěkné video:

Podobná situace se děje i na českém Seznamu. I zde může vyhledávač vzít alternativní popisek jako důležitou informaci o tom, co se na obrázku vyskytuje.

Titulek versus alternativní popisek

Dlouhé spory mezi odborníky na SEO se vedou v otázce, jak moc důležitý je ve zdrojovém kódu u obrázku alternativní popisek a jak titulek. Pokud bychom totiž náš příklad s obrázkem přístavu Cres ve zdrojovém kódu dál rozšířili, mohli bychom přidat ještě titulek:

<img src=”http://www.ostrovychorvatska.cz/wp-content/uploads/2013/04/cres-croatia-2.jpg” alt=”Přístav Cres na ostrově Cres v Chorvatsku” title=”Přístav Cres na ostrově Cres v Chorvatsku“>

Podle standardů W3C má alt tag obsahovat alternativní popisek pro návštěvníky, kteří neumí či nemohou zobrazovat obrázky, jako popis, co na něm je. Funkce titulku je trochu odlišná. Ten by měl poukázat na informaci o prvku, tedy o obrázku. Dle těchto informací a i na základě zprávy z roku 2007, která pochází z oficiálního blogu Google, lze usuzovat, že důležitější roli hraje alternativní popisek. Ale na druhou stranu asi lepší používat alespoň titulek, než nic…

Diskuze se také vede i ohledně názvu souboru, zda mohou mít klíčová slova v něm pozitivní dopad při SEO. Různé testy prokázaly různé závěry, takže tuto otázku bych nechal otevřenou. Určitě ale vhodným názvem souboru s klíčovými slovy a popisem, co je na obrázku, nic nezkazíte.

Jak moc je alt tag důležitý?

I když některé studie tvrdí, že nemá žádnou váhu v algoritmu vyhledávačů, většina odborníků je přesvědčena o opaku. I já jsem zastáncem názoru, že alt tag je důležitý a má při SEO vliv, jelikož je logické, že by vyhledávač pro co nejkvalitnější výsledky vyhledávání měl vzít v úvahu maximum informací ze stránky a ty vyhodnotit. Ne jednoduše obrázky přeskočit a nevěnovat jim pozornost.

Tento názor vlastně popisuje i společnost Google ve výše uvedeném videu. Určitě byste tedy alt tagu na svých stránkách měli věnovat pozornost. Nejdřív zjistěte, kde vám chybí nebo není ideální v současnosti. Pak ho pečlivě vyplňujte s každou aktualizací webu a přidáním nových fotografií.

Jak správně vyplnit alternativní popisek?

1. Výstižně

Alternativní text formulujte výstižně. Nezapomeňte do něj vložit v přirozeném kontextu klíčová slova související s tím, co je na obrázku, aby měl vyhledávač jednodušší práci s rozpoznáváním vizuálního obsahu.

2. Ne krátký ani dlouhý

Nebuďte příliš struční, ani jako alternativní popisek nevkládejte odstavec či více textu. Pro nejlepší výsledek stačí uvést jednu kratší větu.

3. Nesnažte se ovlivňovat výsledky vyhledávání

Nesnažte se do popisku vtěsnat maximum klíčových slov. Napište vše pouze jednou, opakováním stejného slova nedosáhnete vyššího výsledku.

Závěr

Alt tag vyplňujte u obrázků, protože pomůže uživatelům, kteří nemohou z nějakého důvodu zobrazit obrázky, určit, co je na nich zobrazeno. Asi nejdůležitější takový návštěvník vašeho webu je právě robot vyhledávače. Většina zdrojů se shoduje v tom, že alternativní popisek má pozitivní vliv při optimalizaci pro vyhledávače a proto jeho správným vyplněním pomůžete posunout vaší stránku výše ve výsledcích vyhledávání.

Není obtížné doplňovat tento atribut ve zdrojovém kódu při přidávání nového obsahu na váš web. Nebuďte tedy líní dodržovat několik jednoduchých pravidel zmíněných v této kapitole a používejte alternativní texty i vy.

Periodická tabulka SEO faktorů

Stáhněte si přehlednou infografiku SEO faktorů a nastavte si na své stránce vše k naprosté dokonalosti!

Sdílejte:

Zakladatel projektu Včeliště. Pracuje na mnoha českých i zahraničních projektech, pro které zajišťuje optimalizaci pro vyhledávače.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top